Aktualności | W weekend finał „Uliczników”

W weekend finał „Uliczników”

W weekend finał „Uliczników”

Opublikowane: 29.07.2016 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Życie i styl  Kultura 

Na trasie „Uliczników” w ostatni weekend festiwalu znajduje się park Chopina i alejka Forum, Stara Fabryka Drutu i gliwicki Rynek. Będą spektakle, warsztaty i... bitwa fotograficzna!

Mali ulicznicy, Stara Fabryka Drutu, ul. Dubois 22:

30.07, godz. 16.00  Lufcik na Korbkę ze spektaklem „Przygody małego Beboka Papioka”.

Papiok to niesforny stworek-potworek, zamieszkujący Fabrykę Drutu wraz z jej duchem opiekuńczym Piecuchem. Pewnego razu mir i spokój codziennych straszkowych obowiązków i szychtę robotnika Alojza zakłóca rezolutna Frelka. A do tego ze swoimi sprawami narzucają się także John Baildon, pół-Szkot, pół-Hanys oraz zamieszkujący pobliską śluzę Utopiec.

Reż. Agnieszka Batóg

fot. K. Krzemiński

Mali ulicznicy, alejka Forum, park Chopina:

W niedzielę (31.07) w Parku Chopina o godz. 16.00 autorki projektu „I co było dalej” opowiedzą swoje „Małe historie”. Pomysł na projekt zrodził się z miłości do dzieci, do teatru, do lalek, z sentymentu do historii z cyklu “Poczytaj mi, mamo”... i z czegoś, co dziś możemy nazwać ciekawością twórczą. Ideą projektu było stworzenie spektaklu dla dzieci jako efektu poszukiwań i inspiracji zrodzonych w bezpośrednim kontakcie z najmłodszym widzem oraz stworzenie platformy do współpracy na linii rodzice–pedagodzy–artyści.

Twórcy: Natalia Leszczyńska, Anna Szawiel, Katarzyna Mazurek

Strefa warsztatów:

Sobota, 30 lipca, 10.00–16.00 – Przystanek Śniadanie, ETNOBAZAR, joga na trawie, kreatywne i twórcze warsztaty „Fabryka Kultury”.

Niedziela, 31 lipca, 11.00–16.00 – ETNOBAZAR, SłodkieŻycie, warsztaty: Hapijama Fun Art i Lufcik na Korbkę & Baśnie na Warsztacie:

Hapijama Fun Art – zajęcia z cieszącego się coraz większą popularnością nurtu new circus  z wykorzystaniem rekwizytów kuglarskich i innych zabawek zręcznościowych. Zajęcia ruchowe oparte na sztuce cyrkowej z elementami żonglerki, ekwilibrystyki, przyrządów zręcznościowych pomagają budować koordynację, sprawność i świetnie nadają się na trening i do zabawy. Dla uczestników w każdym wieku.

Baśnie na Warsztacie – Mateusz Świstak w akcji. Prezentacja zestawu baśni w aktorskiej, dynamicznej formie. W trakcie spotkania, pracuje nie tylko wyobraźnia - angażowane jest całe ciało i aparat mowy. Zajęcia mają charakter edukacyjno-rozrywkowy.

fot. materiały organizatora

Uliczna Bitwa Fotograficzna, Park Chopina, 30 lipca, godz. 21.00

Juror – wybitny fotograf, organizatorzy z magazunu PokochajFotografie.pl, mniej więcej setka uczestników, tłum obserwatorów żądnych emocji i pięknych obrazów, piękna pogoda, bardzo cenne nagrody i dobra rozrywka, czyli wszystkie niezbędne składniki udanej Ulicznej Bitwy Fotograficznej. Tematem tegorocznej bitwy jest „Moja ulica”. Jurorem będzie Tomasz Tomaszewski – polski fotograf, twórca fotografii prasowych. Współpracownik magazynu National Geographic (jego zdjęcia znalazły się w zbiorze najlepszych fotografii NG); wykładowca fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Ma w dorobku liczne wystawy indywidualne w kraju i za granicą, polskie i obcojęzyczne książki, m.in. „Cyganie polscy” (1982), „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy” (1993), „W poszukiwaniu Ameryki” (1994). Został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Teatr KTO „Peregrinus”, Rynek, 31 lipca, godz. 18.00

Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie zawieszone jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji drogę przez życie identyfikuje z drogą do pracy.Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja cyfrowa: smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, wyzuta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.

Reż. Jerzy Zoń

Agnieszka Batóg