Finał, jakiego jeszcze nie było!

Dodano: 03.07.2017 / Sekcja:

Szalejące konstrukcje, latające maszynerie, rozmach teatralnych środków, plastyka sceny i nieokiełznany duch! Niezwykłe podniebne widowisko belgijskiego Teatru Tol to wizualna uczta dedykowana przemysłowej historii Gliwic i Górnego Śląska.

Wielki finał tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w naszym mieście.

10 czerwca, gdy zapadnie ciemność, oczy całego Śląska zwrócą się na Nowe Gliwice (ul. Bojkowska 37). Około godz. 22.15 Teatr Tol kilkadziesiąt metrów nad ziemią wykona spektakl „Podniebna podróż”. Międzynarodowa grupa z siedzibą w Antwerpii słynie ze świetnego aktorstwa, perfekcyjnego ruchu scenicznego i doskonale dobranej muzyki. Te środki z powodzeniem zastępują w ich przedstawieniach słowa. Aktorzy wyposażeni w latające maszynerie zaprezentują relację człowiek‒maszyna. Spektakl pokazywany był na całym świecie i za każdym razem pojawiały się w nim lokalne odniesienia. Nie inaczej będzie w naszym mieście!


Teatr Tol (fot. materiały prasowe Teatru Tol)

Wcześniej odbędą się koncerty. Zagrają artyści związani ze sceną alternatywną: Velveteve (Ewa Aksamit – gliwiczanka, kompozytorka i autorka tekstów), YOACHIM (absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, związany z niemiecką sceną muzyki klubowej i elektronicznej) oraz Max Bravura (artysta znany z radiowej anteny oraz licznych koncertów, między innymi w Starej Fabryce Drutu). Początek o godz. 19.00. Później wyświetlona zostanie wielkoformatowa, multimedialna projekcja prezentująca wybrane wątki przemysłowej historii Górnego Śląska.

Rodzinny piknik i warsztaty na rozruch

 Przez cały dzień rytm zwiedzania w Nowych Gliwicach będą nadawały maszyny ‒ motyw przewodni tegorocznej INDUSTRIADY. O godz. 16.00 rozpocznie się rodzinny piknik, podczas którego odkryjemy, jak rozmaite urządzenia usprawniły nasze życie. Poznamy zarówno historyczne wynalazki (spacer we wnętrzu hutniczego pieca i zwiedzanie Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach to punkt obowiązkowy), jak i nowoczesne technologie (gigantyczne roboty i drony). Muzealnicy przygotują warsztaty, podczas których – jak na odwiedzających Królewską Odlewnię Żeliwa przystało – wykonamy własne formy i odlewy. Najmłodsi pomalują repliki żeliwnych makiet i wykonają odciski w glinianej masie. Będzie można także pospacerować po budynkach cechowni i maszynowni. Drzwi do pozostałości po dawnej kopalni uchyli Józef Gumienny, dyrektor Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, zarządca obiektu (zapisy będą prowadzone na stoisku Urzędu Miejskiego). Na terenie całego pikniku będzie można wziąć udział w rozmaitych eksperymentach – działanie siły dośrodkowej udowodni... karuzela, a w labiryncie pościgamy się z robotem. Ci, którzy zgłodnieją, będą mogli posilić się między przygodami w obwoźnych wozach z jedzieniem, czyli food truckach.


fot. A. Ziaja

Przy Radiostacji (ul. Tarnogórska 129) również nie będzie można się nudzić – z pomocą SP9PDF Akademickiego Klubu Krótkofalowców nawiążemy łączność z całym światem, będą też pokazy robotów i warsztaty konstruktorskie. W Muzeum Techniki Sanitarnej (ul. Edisona 16) poznamy sekrety wyrobu naturalnego mydła i zwiedzimy Centralną Oczyszczalnię Ścieków, odkrywając między innymi tajniki rurociągów.


fot. W. Turkowski

Wstęp na imprezę jest wolny. Organizatorem finału INDUSTRIADY jest Miasto Gliwice, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Ars Cameralis Silesiae Superioris. Piknik w Nowych Gliwicach jest przygotowywany przez Miasto Gliwice przy udziale Muzeum w Gliwicach. Za atrakcje przy Radiostacji odpowiada Muzeum w Gliwicach. Dobrą zabawę w Muzeum Techniki Sanitarnej gwarantuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Darmowy transport

10 czerwca chcesz odwiedzić Szlak Zabytków Techniki i bawić się na INDUSTRIADZIE? Samochód zostaw w domu i skorzystaj z darmowego transportu. Na stronie internetowej www.industriada.pl pobierz kupony, które przed imprezą odbierzesz między innymi w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) oraz w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. W akcję włączają się Koleje Śląskie i KZK GOP.

Nowe Gliwice

Kiedyś przemysłowe serce miasta. Dzisiaj zrewitalizowana przestrzeń, w której funkcjonują innowacyjne przedsiębiorstwa. Nowe Gliwice wyrosły na terenie po kopalni Gliwice. ‒ To symbol przemysłowego dziedzictwa tego obszaru i jego odnowy, a także dowód na to, że Gliwice patrzą w przyszłość, nie zapominając o swojej przeszłości – podkreśla prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. W odrestaurowanym budynku dawnego zakładu górniczego mieści się między innymi Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, który trafił na prestiżowy Szlak Zabytków Techniki wraz z dwoma innymi gliwickimi obiektami – Radiostacją (zaliczoną w 2017 roku do Pomników Historii) i Muzeum Techniki Sanitarnej. W tych trzech miejscach zaplanowano 10 czerwca  atrakcje w ramach INDUSTRIADY, wyróżnionej w 2017 roku Złotą Odznaką Polskiej Organizacji Turystycznej jako najlepszy produkt turystyczny w kraju.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking