Aktualności | Potrójne życie Wilhelma B.

Potrójne życie Wilhelma B.

Potrójne życie Wilhelma B.

Opublikowane: 05.07.2016 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

10 lipca zostanie rozegrana gra miejska z Gliwickimi Metamorfozami. W tym roku uczestnicy ruszą tropem Wilhelma Beermanna, inżyniera Huty Gliwickiej i fotografa. Zgłoszenia udziału są przyjmowane do 7 lipca.

Gliwickie Metamorfozy – Stowarzyszenie na rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic odtwarza burzliwą historię i zapomniane dzieje naszego miasta. Jego członkowie od 15 lat opiekują się Cmentarzem Hutniczym przy ul. Robotniczej. Zabytkowa nekropolia skrywa niejedną tajemnicę Królewskiej Odlewni Żeliwa (powszechnie nazywanej hutą), pochowany jest na niej m.in. John Baildon (pionier współczesnego hutnictwa) i Theodor Kalide (jeden z najwybitniejszych górnośląskich rzeźbiarzy).

Cmentarz Hutniczy można zwiedzać w towarzystwie członków Metamorfoz, którzy chętnie opowiedzą jego historię. Będzie to możliwe 30 lipca, 27 sierpnia, 24 września i 29 października. W Dzień Zaduszny (2 listopada) na terenie nekropolii po raz kolejny zostanie odprawiona droga krzyżowa.

Od 2012 roku Gliwickie Metamorfozy organizują wydarzenia poświęcone zasłużonym dla miasta gliwiczanom, pochowanym na Cmentarzu Hutniczym. W tym roku bohaterem zabawy będzie Wilhelm Beermann, inżynier Huty Gliwickiej. Jego wielką pasją była fotografia, którą z czasem zajął się zawodowo – otworzył własne atelier (przy ul. Jagiellońskiej 20, tamten budynek już nie istnieje) i konkurował z innym Wilhelmem B. – Blandowskim. Na zdjęciach Beermanna można zobaczyć cały przekrój społeczny ‒ najczęściej fotografował klasę średnią, ale przeglądając jego zdjęcia, można natknąć się również na przedstawicieli niższych warstw społecznych. Wilhelm Beermann był też radnym miejskim i należał do loży masońskiej. Jakie jeszcze skrywał tajemnice? O tym będzie można przekonać się w niedzielę, 10 lipca, na gliwickim Rynku. Początek jest zaplanowany na godz. 9.30.

Do udziału w grze miejskiej „Potrójne życie Wilhelma B.” zapraszamy grupy 2-, 3-osobowe. Trzeba będzie m.in. rozszyfrować informacje na podstawie zdjęć ze Starówki, znaleźć punkty kontrolne. To będzie taka zabawa w detektywów śladami historii. Głównym celem tegorocznej gry będzie odszukanie zagubionej pieczęci. Czas akcji to rok 1871 ‒ wtedy zmarł Theodor Stentz, dyrektor Huty Gliwickiej – zdradza Małgorzata Malanowicz, prezes Metamorfoz.

Udział w grze jest bezpłatny. Zgłoszenia drużyn są przyjmowane do 7 lipca na adres gliwickie_metamorfozy@op.pl. Szczegóły i regulamin są dostępne na stronie internetowej www.gliwiczanie.pl. (mm)