Aktualności | Na operę? Do kina! Na wystawę? Do teatru!

Na operę? Do kina! Na wystawę? Do teatru!

Na operę? Do kina! Na wystawę? Do teatru!

Opublikowane: 27.01.2015 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

31 stycznia w Kinie AMOK (ul. Dolnych Wałów 3) szykuje się kolejna transmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Będzie to premierowy pokaz „Opowieści Hoffmanna”.

Opera fantastyczna oparta na opowiadaniach E. T. A. Hoffmanna, to jedyna opera w dorobku kompozytorskim J. Offenbacha, który zasłynął m.in. jako twórca kankana. W tytułowej roli usłyszymy włoskiego tenora Vittorio Gigolo. Muzami głównego bohatera Hoffmana są cztery kobiety – mechaniczna lalka Olimpia, młoda artystka Antonina, kurtyzana Giulietta oraz zadufana w sobie śpiewaczka Stella. W roli wszystkich bohaterek ujrzymy abchaską sopranistkę Hiblę Gerzmavę. Ponadto na scenie pojawią się: Kate Lindley jako Nicklausse oraz Thomas Hampton w roli czterech złych charakterów (Lindorf, Coppélius, Miracle i Dapertutto). Operą zadyryguje Yves Abel. Transmisja rozpocznie się o godzinie 18.55.

Warto wspomnieć, że w Gliwickim Teatrze Muzycznym można oglądać wystawę zatytułowaną „Polscy artyści na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku od 1883 roku” przygotowaną przez Adama Czopka, znanego dziennikarza, publicystę i kolekcjonera.

MET to jeden z czterech najlepszych teatrów operowych na świecie, który przez lata był świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń operowych i towarzyskich. Jego historię tworzyli – i tworzą – najwięksi śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy i scenografowie. W tym niemałe grono polskich artystów, których podziwiano w ponad pięciu tysiącach przedstawień. Pierwszą Polką, która tutaj wystąpiła była Marcelina Sembrich-Kochańska, przez wiele lat jej portret zdobił główne foyer teatru.

„Manru” Ignacego Jana Paderewskiego jest pierwszą, i jak dotąd jedyną, polską operą jaką wystawiono na tej scenie. Rekordzistą, jeżeli chodzi o występy jest znakomity bas Adam Didur, który zaśpiewał 57 partii w 934 przedstawieniach i koncertach. Na przełomie XIX i XX wieku jednoczesna obecność polskich artystów w MET sprawiała, że obsada wielu przedstawień zdominowana był przez polskich śpiewaków. Ich sylwetki można poznać odwiedzając gliwicki teatr przy Nowym Świecie. Ekspozycja prezentowana jest w górnym foyer GTM i będzie udostępniana do połowy lutego. Więcej na www.teatr.gliwice.pl. (bom)