Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejną odsłonę „Krótkiego kursu historii sztuki”. To nowy cykl wykładów, którego celem jest przybliżenie najistotniejszych i najbardziej charakterystycznych dla danej epoki dzieł sztuki.
– W nich, jak w zwierciadle, uchwycić można ducha danego czasu – specyfikę formacji myślowej żyjących wtedy ludzi, wartości definiujące ich kulturę i określające charakter cywilizacji – przekonują muzealnicy. Po styczniowym spotkaniu ze sztuką prehistoryczną i starożytną, przyszedł czas na wieki średnie. 21 lutego w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) dr Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej będzie mówił o sztuce średniowiecza.
– To sztuka tryumfu nowej religii chrześcijańskiej nad dominującym wcześniej pogaństwem. Historia tej epoki ujęta została w klamry najpierw upadku, a potem odrodzenia sztuki Cesarstwa Rzymskiego. Nowa sztuka nie zerwie jednak związków ze starożytnością, wręcz przeciwnie to w jej formach znajdzie swoją własną tożsamość. Przyjęto, iż rozpoczyna się około roku 476 po narodzeniu Chrystusa, a kończy na przełomie wieków XIV i XV – opowiadają pomysłodawcy spotkań. – Podczas wykładu poznamy kluczowe budowle oraz wytwory plastyki i malarstwa nowej sztuki, która wciąż bardzo mocno zakorzeniona była w przeszłości. Podążymy tropami kultury: bizantyjskiej, starochrześcijańskiej, karolińskiej, romańskiej i gotyckiej. Wtedy to śródziemnomorska klasyka uformuje podstawy kulturowe wielu nowych narodów, w tym także i naszego. Dotrzemy więc do początków polskiej sztuki, której przykłady także zilustrują wykład – dodają. Początek – godz. 16.00. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji na stronie www.muzeum.gliwice.pl.