Aktualności | Gliwice – samorząd od serca!

Gliwice – samorząd od serca!

Gliwice – samorząd od serca!

Opublikowane: 24.11.2015 / Sekcja: Miasto  Nauka  Rozrywka  Życie i styl 

Miasto Gliwice zostało wyróżnione tytułem „Samorządu od Serca” za realizację programów zdrowotnych zwiększających wczesną diagnostykę oraz świadomość społeczną w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego wśród mieszkańców.

Tytuł został przyznany przez organizatorów kampanii „Ciśnienie na Życie” poświęconej profilaktyce kardiologicznej. Łącznie wyróżniono 14 jednostek samorządowych wykazujących szczególne zainteresowanie tym projektem. Od 2012 roku w całej Polsce bezpłatnie przebadano serca ponad 112 tys. osób. W trakcie trwania kampanii można było poddać się badaniom przesiewowym oraz pomiarom ciśnienia tętniczego w specjalnie przystosowanych do tego autobusach. Akcję prowadzono również w Gliwicach.

Statystyki są bardzo niepokojące. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że wiek serca statystycznej Polki przekracza wiek metrykalny o 4,5 roku. W przypadku mężczyzn jest to aż 7 lat! Wśród przyczyn gorszego stanu zdrowia mieszkańców polskich miast wymienić należy przede wszystkim nadwagę i otyłość, cukrzycę oraz nałóg palenia tytoniu. Większość ekspertów wskazuje, że problemy kardiologiczne bardzo często wynikają z nieświadomości społecznej, dlatego akcje profilaktyczne i informacyjno-edykacyjne poświęcone zdrowiu są konieczne. Choroby serca i układu krążenia są uważane za największego seryjnego zabójcę XXI stulecia. Warto wiedzieć na ich temat jak najwięcej, badać się regularnie i prowadzić zdrowy tryb życia.

Gliwice znalazły się w grupie najbardziej aktywnych miast, jeśli chodzi o opracowywanie i wdrażanie programów zdrowotnych z zakresu chorób układu sercowo-naczyniowego. Miasto z własnej inicjatywy realizuje działania mające na celu promocję profilaktyki zdrowotnej. Przykładów jest sporo. Jednym z nich była zorganizowana w czerwcu ubiegłego roku akcja „Krążenie ku Zdrowiu”.  W jej ramach można było wziąć udział w otwartej konferencji medycznej, przyłączyć się do treningu nordic walking, wycieczki rowerowej, a przede wszystkim – skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji i zajęć.