Aktualności | Tu nie można się nudzić!

Tu nie można się nudzić!

Tu nie można się nudzić!

Opublikowane: 06.10.2016 / Sekcja: Miasto  Nauka  Rozrywka  Życie i styl  Kultura 

Muzeum w Gliwicach, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Teatr Miejski i kino Amok  - wszystkie te instytucje przygotowały specjalne programy edukacyjne skierowane do najmłodszych.

Dla młodzieży zainteresowanej historią najnowszą w Willi Caro zostaną zorganizowane specjalne wykłady. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach zaprasza na warsztaty z historii, religii i kultury żydowskiej. Teatr Miejski da dzieciom szansę spróbować swoich sił na scenie, a w kinie Amok przedszkolaki i uczniowie tradycyjnie będą uczestniczyć w spotkaniach akademii filmowej. Poniżej prezentujemy krótki przewodnik po najciekawszych projektach skierowanych do najmłodszych.

Muzeum w Gliwicach

(fot. Muzeum w Gliwicach)

Cykl warsztatów z najnowszej historii Polski uzupełnia i poszerza program nauczania, o tematy na które często brakuje godzin lekcyjnych w trakcie roku szkolnego. Od października bieżącego roku do maja 2017 roku uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w wykładach w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), a najzdolniejsi uczestnicy zajęć pojadą na wizyty studyjne centrów badawczych, muzeów i obiektów fortyfikacyjnych. Zajęcia organizuje Muzeum w Gliwicach we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy przygotowują się do egzaminu maturalnego z historii, mogą zapisać się na muzealne korepetycje z polskiej i powszechnej historii najnowszej. Zajęcia będą opierały się na analizie źródeł i rozwiązywaniu testów maturalnych. Korepetycje będą odbywały się w lutym i marcu 2017 roku.

Liczba miejsc zarówno na wykłady, jak i korepetycje jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 783-560-006.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach

(fot. materiały Domu Pamięci Żydów Górnośląskich)

Oddział Muzeum w Gliwicach, zlokalizowany w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym przy ul. Poniatowskiego 14, zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach na temat historii i kultury Żydów. Lekcje muzealne będą uczyć szacunku, tolerancji dla inności i gotowości do dialogu.

Przedszkolaki oraz uczniowie klas I–III mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych, wprowadzających w świat podstawowych symboli i zwyczajów żydowskich.

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne mogą wybierać spośród kilku tematów. W programie są zajęcia na temat roli kobiet w przekazywaniu tradycji żydowskiej, historii Żydów górnośląskich, Szoa we współczesnym kinie, judaistycznych obrzędów związanych ze śmiercią oraz warsztaty na temat tolerancji.

Zapisy prowadzone są pod numerami telefonów 32/441-96-39 oraz 605-362-594 lub mailowo: dompamieci@muzeum.gliwice.pl.

Teatr Miejski

(fot. materiały Teatru Miejskiego)

W gliwickim teatrze od października będzie działać Dziecięce Studio Teatralne. Dwa razy w tygodniu dzieci od 6 do 11 lat będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z aktorstwa. Mali artyści przygotują oraz zaprezentują własny spektakl teatralny. Pierwsze doświadczenia sceniczne wzmocnią ich umiejętność posługiwania się słowem, kreatywność oraz nauczą je pracy w zespole. 17 października o godz. 17.00 w gliwickim teatrze (ul. Nowy Świat 55–57) odbędą się zajęcia pokazowe, na które wstęp jest bezpłatny.

Dobrą okazją do pierwszego kontaktu z teatrem będą również Familijne Niedziele z Teatrem. Zajęcia są adresowane do dzieci i rodziców, którzy wspólnie będą uczestniczyć w rozmaitych zadaniach teatralnych. Zabawa w teatr pozwoli im spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 733 775 762 albo mailowo: khussak@teatr.gliwice.pl.

Kino Amok


(fot. materiały kina Amok)

Rozpoczął się nowy rok szkolny i uruchomione zostały zapisy szkół i przedszkoli na seanse Pif PAF-u (Przedszkolnej Akademii Filmowej) i MAF-u (Młodzieżowej Akademii Filmowej). Projekcje będą odbywać się w godzinach lekcyjnych w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

Pif PAF to warsztaty filmowe i projekcje bajek. Najmłodsi widzowie zdobywają podstawową wiedzę o kinie i produkcji filmowej. Podczas zajęć prezentowane są multimedia, organizowane są także liczne gry, zabawy i konkursy.

MAF to seanse filmowe poprzedzone prelekcjami filmoznawców, którzy w przystępny i zajmujący sposób wprowadzają dzieci i młodzież w świat ruchomych obrazów. Propozycje filmowe dla poszczególnych grup wiekowych są tak dobrane, by zainteresować uczniów i pokazać im najbardziej wartościowe dzieła filmowe ostatnich lat.

Szczegółowe programy akademii filmowych dostępny są na stronie internetowej www.amok.gliwice.pl. Zapisy prowadzone są telefonicznie pod numerem telefonu 32 238 25 01, w biurze kina oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej biuro@amok.gliwice.pl.

(mm)