Złapiemy was na literacki Haczyk

Dodano: 03.10.2019 / Sekcja:
duża grupa ludzi podczas wykładu w Forum fot. Z. Daniec / UM Gliwice

Co się czyta jesienią? W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach poleca reportaż. Gośćmi drugiej edycji festiwalu Haczyk – Gliwickie Spotkania Literackie, będą znakomici autorzy: Wojciech Jagielski, Witold Szabłowski i Wojciech Tochman.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim rozpocznie festiwal Haczyk. 3 października pisarz będzie gościem Sceny Forum (Centrum Handlowe Forum, ul. Lipowa 1). Początek o godz. 18.00. Reportażysta specjalizuje się w problematyce Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Jego książka „Modlitwa o deszcz” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike i powstała na bazie jedenastu wyjazdów do Afganistanu. Jagielski odbył je między 1992 a 2001 rokiem – podczas powstania i upadków kolejnych krwawych reżimów, rządzących tym krajem i jego mieszkańcami.

11 października o godz. 17.30 w restauracji Momo na Rynku rozpocznie się spotkanie z Witoldem Szabłowskim. Pisarz zasłynął reportażami z Turcji pt. „Zabójca z miasta moreli”. Islam i islamofobia, honorowe zabójstwa i tęsknota za Europą – z reportażu Szabłowskiego wyłonił się wstrząsający obraz tureckiego społeczeństwa, rozdartego między Wschodem a Zachodem.

„Schodów się nie pali” to książka o Polsce końca lat 90., która podbiła niejedno czytelnicze serce. Jej autor, Wojciech Tochman, opisał jedenaście ludzkich historii – tych zwyczajnych i niezwyczajnych. Bohaterami reportaży są na przykład Maria Błaszkiewicz, matka zaginionej himalaistki Wandy Rutkiewicz, oraz adoptowany mężczyzna, który po kilkudziesięciu latach spotyka swojego bliźniaka. Ważną książką Tochmana była też pozycja „Jakbyś kamień jadła”, w której opisuje swoją podróż do Bośni. Po zakończonej wojnie brał tam udział w masowych ekshumacjach i przyglądał się niewyobrażalnemu cierpieniu ocalałych kobiet. Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem zaplanowano na 25 października o godz. 18.00 na Scenie Forum.

Haczyk – Gliwickie Spotkania Literackie to nie tylko rozmowy z wyjątkowymi pisarzami. W planach jest także gra miejska i pierwszy gliwicki LARP (gra, podczas której uczestnicy wcielają się w role jak w improwizowanym teatrze). 12 października w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) weźmiemy udział w LARP-ie inspirowanym postacią i podróżami Ryszarda Kapuścińskiego. Informacje o pozostałych Haczykowych atrakcjach są dostępne na stronie biblioteka.gliwice.pl. (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking