Aktualności | Za króla i ojczyznę

Za króla i ojczyznę

Za króla i ojczyznę

Opublikowane: 27.01.2017 / Sekcja: Kultura 

Broń, ordery, mundury, defilady, manewry – wojskowy ceremoniał i symbolika przemawiają do wyobraźni. 28 stycznia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) zostanie otwarta wystawa prezentująca kulturę militarną prowincji śląskiej.


Odznaka Pułku Ułanów von Katzler z Gliwic (Śląskiego) nr 2 (prywatne zbiory Norberta Kozioła)

Będzie to pierwsza tego typu ekspozycja w naszym regionie.


Portret huzara Pułku Huzarów Hrabia Goetzen (2. Śląskiego) nr 6, olej na płótnie (prywatne zbiory Norberta Kozioła)

W połowie XVIII wieku, w wyniku zwycięskich wojen z Austrią, Śląsk stał się częścią państwa pruskiego. Na terenie prowincji uformowały się jednostki wojskowe, które  wzięły później udział w tak zwanych wojnach zjednoczeniowych w latach 1864–1871, zakończonych powstaniem Niemiec. Na wystawie „Z Bogiem za króla i ojczyznę”. Kultura militarna prowincji śląskiej od wojen zjednoczeniowych do Wielkiej Wojny (1864–1914) zobaczymy artefakty upamiętniające 50 lat z historii regimentów stacjonujących na terenie Śląska.


Szeregowy Pułku Piechoty von Courbière (2. Poznańskiego) nr 19 w Mundurze wyjściowym (Wilhelm II) (prywatne zbiory Norberta Kozioła)

– Odwołanie do trzech głównych typów formacji lądowych było podstawowym założeniem konstrukcyjnym wystawy. Całość otwiera prezentacja piechoty, najliczniejszej formacji w regionie, następnie ukazana zostanie kawaleria, a ostania sala poświęcona będzie jednostkom artyleryjskim wraz z saperami i taborami. Przybliżone zostaną różne wątki tematyczne związane z funkcjonowaniem formacji zbrojnych. W pierwszym rzędzie to „barwa i znak” – umundurowanie wraz z wszystkimi z tym związanymi atrybutami: nie tylko właściwy uniform (bluza, kurtka, płaszcz, spodnie, buty), ale też pagony, epolety, oznaki i odznaki, medale, nakrycia głowy – czapki i hełmy, ponadto pasy, sznury, akselbanty, elementy oporządzenia i uzbrojenie – broń biała, jak i palna – wylicza Zbigniew Gołasz, kurator wystawy. Uzupełnieniem tych eksponatów będą ryciny, fotografie i pocztówki dokumentujące historię wojskowości w naszym regionie.


Pocztówka regimentowa Pułku Piechoty Keith (1. Górnośląskiego) nr 22 z Gliwic (prywatne zbiory Norberta Kozioła)

Zdecydowana większość obiektów tworzących wystawę pochodzi z prywatnej kolekcji Norberta Kozioła, który od ponad czterech dekad gromadzi obiekty militarne Prus i Cesarstwa Niemieckiego. Jego kolekcja obejmuje kilka tysięcy eksponatów, z czego kilkaset posłużyło do stworzenia unikalnej prezentacji w Muzeum w Gliwicach. – Zorganizowanie podobnej ekspozycji w oparciu o zbiory muzeów krajowych byłoby całkowicie niemożliwe, i z tego względu gliwicka wystawa ma charakter prekursorski, a zarazem wybitnie kolekcjonerski. Nie byłoby jej gdyby nie kolekcjonerska pasja pana Norberta Kozioła. Historycy i muzealnicy mają wielki dług wobec takich osób, które z wielkim oddaniem, latami, pieczołowicie gromadzą i chronią od zapomnienia pamiątki przeszłości – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.


Kanonier 2. Dolnośląskiego Pułku Artylerii Polowej nr 41w mundurze wyjściowym. Pamiątka służby w regimencie (Wilhelm II) (prywatne zbiory Norberta Kozioła)

Kuratorami wystawy są Zbigniew Gołasz i Aleksandra Korol-Chudy. Wernisaż zaplanowano na 28 stycznia o godz. 16.00. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 kwietnia.

(mm)


Major Śląskiego Batalionu Saperów nr 6 w mundurze paradnym (Wilhelm II) (prywatne zbiory Norberta Kozioła)