Z wizytą w Gliwicach

Dodano: 07.12.2019 / Sekcja:
uczestnicy wizyty studyjnej w Domu Pamięci fot. materiały organizatora

6 grudnia grupa przedstawicieli ukraińskich instytucji kultury odbyła wizytę studyjną w Muzeum w Gliwicach. Delegacja przyjechała w ramach Study Tours to Poland – programu realizowanego przez Fundację Liderzy Przemian, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Gościliśmy dyrektorów Wołyńskiego Muzeum Krajoznawczego, Wojewódzkiego Muzeum Literatury i Pamięci Mikołaja Ostrowskiego w m. Szepetivka (woj. chmielnicke), Muzeum Historycznego w m. Pokrova (woj. donieckie), Muzeum – skansenu bitwy pod Połtawą, Muzeum – skansenu „Słowo o Pułku/wyprawie Igora” w m. Novkhorod-Siverski (woj. czernihowskie), Centrum Pamięci Ofiar Nacyzmu przy Wojewódzkim Muzeum w m. Winnica, Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz pracowników Muzeum Krajoznawczego w m. Sumy,  Narodowego Centrum Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni (zabitych podczas rewolucji godności w czarny czwartek na Majdanie) z Kijowa, Historyczno-krajoznawczego Muzeum – skansenu w m. Chykhyryny (woj. czerkaskie), Wojewódzkiego Muzeum w Czerkasach. Delegacja zwiedziła Radiostację Gliwice oraz Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Goście uczestniczyli również w spotkaniu z dyrektorem Muzeum w Gliwicach, Grzegorzem Krawczykiem.

Spotkanie to było okazją do rozmowy o kondycji instytucji kultury w Polsce i na Ukrainie. Dyrektor Grzegorz Krawczyk zaprezentował strukturę organizacyjną i metody zarządzania Muzeum w Gliwicach, przedstawił również różne formy rozwijania współpracy międzyinstytucjonalnej, między innymi z Instytutem Pamięci Narodowej. Uczestnicy delegacji dyskutowali również o właściwych modelach zarządzania w kulturze, sposobach budowania kolekcji muzealnych, rozwijaniu edukacji w muzeach oraz aktualnych trendach wystawienniczych. (MwG)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking