Wyróżnienie dla gliwickiej wystawy

Uaktualniono: 07.06.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
wystawa fot. UM Gliwice

Ekspozycja „Żydzi na Górnym Śląsku” prezentowana w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich zdobyła wyróżnienie w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2018. To kolejny dowód uznania dla pracy naszych muzealników.

Gliwicka ekspozycja znalazła się w gronie pięciu najciekawszych wystaw zorganizowanych w muzeach w całej Polsce w 2018 roku. Internetowe głosowanie zostało przeprowadzone przez Muzeum Historii Polski i portal Historia.org.pl. To już drugie wyróżnienie dla naszej wystawy – po I miejscu w konkursie na Wydarzenie Muzealnego Roku organizowanym przez marszałka województwa śląskiego.

Wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku” została otwarta dla publiczności w grudniu 2018 roku, z miejsca przyciągając w mury oddziału Muzeum w Gliwicach przy ul. Poniatowskiego miłośników historii i kultury żydowskiej z kraju i zagranicy. Kuratorką ekspozycji jest Bożena Kubit, kierownik Działu Etnografii gliwickiego muzeum. Na wystawie można zapoznać się z wielowiekową obecnością Żydów na historycznych terenach Górnego Śląska – od średniowiecza aż po czasy współczesne.

Zwiedzający Dom Pamięci Żydów Górnośląskich oglądają cenne eksponaty, czytają informacje na tablicach, używają ekranów dotykowych, a nawet słuchają z głośników żydowskiej muzyki. Wszystkie materiały są dostępne w języku polskim i angielskim, a bilet wstępu kosztuje tylko 1 zł. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, godziny otwarcia muzeum są dostępne na stronie Kultura.gliwice.eu. (mm)

Bozena Kubit
Bożena Kubit, kuratorka wystawy (fot. UM Gliwice)
wystawa
fot. UM Gliwice
wystawa
fot. UM Gliwice
wystawa
fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking