Witamy w teatrze!

Uaktualniono: 17.05.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
warsztaty fot. J. Jankowska

Czy małe dzieci mogą chodzić do teatru? Oczywiście! W Teatrze Miejskim w Gliwicach na 18 maja zaplanowano premierę spektaklu „Powitanie” skierowanego do maluchów od 6 miesięcy do 3 lat.

Reżyserem spektaklu jest Bartosz Kurowski, który oswajał już w Gliwicach maluchy z teatrem podczas warsztatów „Powitanie w teatrze”. 18 maja czas na powitalny spektakl. Przedstawienie zostanie pokazane na Scenie Mikro Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57).

Scenariusz Bartosza Kurowskiego nawiązuje do zwyczajów związanych z narodzinami dziecka w różnych kulturach. Poprzez obrazy, dźwięki i kształty dzieci zostaną zaproszone do wzięcia udziału w niezwykłej przygodzie. W „Powitaniu” wystąpią Iga Bancewicz i Cezary Jabłoński. Spektakl będzie można zobaczyć po premierze także 19 i maja 23 czerwca. (mm)

– Kiedy szukałem inspiracji do „Powitania”, bardzo szybko zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo różnic w sposobie celebrowania rytuałów, we wszystkich kulturach dotyczą one tych samych, konkretnych, przełomowych momentów w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka: momentu narodzin, przecięcia pępowiny, przyprowadzenia dziecka do domu, opieki nad niemowlęciem, pierwszych kroków, pierwszych słów. Dramaturgia „Powitania” jest zatem wyznaczana przez dwie narracje: narrację rytuałów oraz narrację, która nawiązuje do rozwoju psychofizycznego dziecka. Moim zdaniem to bardzo symptomatyczne. Ludzie różnią się zwyczajami, ale początek ich życia w każdej kulturze opiera się na tych samych kamieniach milowych rozwoju ­­– mówi Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu.

– „Powitanie” będzie teatralną podróżą przez rytuały i zwyczaje, praktykowane w różnych częściach świata, towarzyszące narodzinom dziecka. Obrazy wzbogaci piękna, spokojna muzyka, grana na żywo na bardzo egzotycznych instrumentach. Łagodne światło i dająca poczucie bezpieczeństwa scenografia ma zapewnić komfort i przyjemność zarówno najmłodszym dzieciom, jak i rodzicom – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking