Aktualności | Teatr dla wszystkich

Teatr dla wszystkich

Teatr dla wszystkich

Opublikowane: 12.03.2018 / Sekcja: Kultura 

Teatr Miejski w Gliwicach jest najmłodszym teatrem repertuarowym w Polsce. Na afiszu są zarówno propozycje dla miłośników klasycznych dramatów, ponadczasowych komedii, jak i rodzin z dziećmi. Zespół bardzo prężnie działa i zabiega o wszystkich widzów, uzupełniając swoją ofertę spektakli o warsztaty dla seniorów i małych dzieci. Poniżej prezentujemy mały przewodnik po  przedstawieniach, które można zobaczyć na trzech scenach teatralnych przy ul. Nowy Świat 55–57.

„Dom Spokojnej Młodości”

spektakl muzyczny, premiera: 22 stycznia 2017 roku

Przedstawienie wyreżyserowane przez Łukasza Czuja, dyrektora artystycznego TM-u, zainaugurowało działalność nowo utworzonego zespołu artystycznego. W tym rozśpiewanym, rockowym widowisku mocno osadzonym w latach 90. ubiegłego stulecia nie brakuje też akcentów gliwickich. W spektaklu można zobaczyć wszystkich dziesięciu etatowych aktorów TM-u.

„Ach, jak cudowna jest Panama”

spektakl dla dzieci, premiera: 4 lutego 2017 roku

Przedstawienie oparte na książce Janoscha (niemieckiego pisarza urodzonego na Górnym Śląsku) wyreżyserowała Laura Słabińska. Tłem opowieści o wielkim marzeniu i spontanicznej podróży kilkorga przyjaciół jest surrealistyczna dekoracja sceniczna autorstwa czeskiego scenografa Pavla Hubički.

„Niezwykły lot pilota Pirxa”

spektakl dla dzieci, premiera: 25 lutego 2017 roku

W spektaklu opartym na prozie Stanisława Lema na pokład rakiety zapraszają nas aktorzy Teatru Papahema. W przedstawieniu są wykorzystywane między innymi lalki i multimedia, a dzieci pomagają Pirxowi w zdaniu egzaminu na kosmonautę. Autorką bajecznej scenografii jest Ľudmila Bubánová.

„O Józku, który grał bigbit”

spektakl muzyczny, premiera: 31 marca 2017 roku

Cofamy się do czasów, kiedy rock and roll szturmem wdzierał się do polskiej kultury. W spektaklu Aliny Moś-Kerger główną rolę odgrywa muzyka szalonych lat sześćdziesiątych i piosenki takich artystów, jak Czesław Niemen, Karin Stanek czy Czerwono-Czarni.

„Psie serce”

spektakl dramatyczny, premiera: 7 kwietnia 2017 roku

Spektakl oparty na opowiadaniu Michaiła Bułhakowa na teatralne deski przeniósł Krzysztof Rekowski. Przedstawienie jest utrzymane w klimacie czarnej groteski. W podwójnej roli psa i człowieka występuje Mariusz Galilejczyk, w szalonego naukowca prof. Preobrażeńskiego wciela się Łukasz Kucharzewski. Nie mniej uwagi od odtwórców głównych ról kradnie Alina Czyżewska jako gospodyni.

„Nora”

spektakl dramatyczny, premiera: 22 czerwca 2017 roku

Sztuka Henrika Ibsena to jeden z teatralnych pewniaków, na które chętnie przychodzi publiczność na całym świecie. Zespół artystyczny Teatru Miejskiego przygotował bardzo kameralną inscenizacją najsłynniejszego norweskiego dramatu małżeńskiego. W roli tytułowej znakomita Izabela Baran.

„Ich czworo. Reality show”

spektakl dramatyczny, premiera: 22 września 2017 roku

Spektakl opiera się na motywach klasycznej tragifarsy Gabrieli Zapolskiej, jednak twórcy mocno go uwspółcześnili. Ramą inscenizacji jest konwencja reality show, w którym uczestniczą bohaterowie. Anna, mężatka z kilkuletnim stażem, zgłasza swoją rodzinę do telewizyjnego programu „Głupi ludzie”. Chce ratować swoje małżeństwo – czy producenci show jej w tym pomogą, czy raczej pogrzebią szanse na ratowanie związku? I kim jest tajemniczy Pan Królik, który nie opuszcza telewizyjnego studia?

„W kole”

spektakl dla dzieci, premiera: 7 października 2017 roku

Sztuka jest adresowana do najmłodszych teatromanów – od 3 do 5 lat. Akcja przedstawienia rozgrywa się w tytułowym kole, wewnątrz którego znajdą się Ja i Ty. To zabawa w poznawanie otoczenia i świetny pomysł na pierwsze spotkanie z teatrem.

„Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby”

spektakl muzyczny, koprodukcja z teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, premiera w Gliwicach: 13 października 2017 roku

Bohumil Hrabal i Jaroslav Hašek to dwa mocne powody, dla których pozycja Czechów w panteonie najzabawniejszych narodów świata od lat jest niezagrożona. Z absurdalnym humorem rodem zza południowej granicy mierzy się zespół artystyczny Teatru Miejskiego. Przedstawienie jest utrzymane w konwencji teatralnej biesiady, do której przyłączają się aktorzy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – jednego z najoryginalniejszych zespołów artystycznych w kraju. Humorystycznej uczcie akompaniuje kapela na żywo.

„Dzieci z Bullerbyn”

spektakl dla dzieci, premiera: 25 listopada 2017 roku

O przygodach Lisy, Lassego, Bossego, Britty, Anny i Ollego z wypiekami na twarzy czytało kilka pokoleń Polaków i nie tylko – książka Astrid Lindgren zdobyła wielką popularność na całym świecie. Szwedzka osada liczyła tylko trzy zagrody, ale działo się tam więcej niż w niejednym miasteczku. Za sprawą przedstawienia Jerzego Jana Płońskiego w Teatrze Miejskim przenosimy się do świata nieskrępowanej, dziecięcej wyobraźni.

„Damy i huzary”

spektakl komediowy, premiera: 6 stycznia 2018 roku

„Dobrze wystawić Fredrę – to zdać egzamin reżyserski”, powiedziała kiedyś Olga Lipińska. W Gliwicach zespół aktorski zdaje ten sprawdzian na podstawie „Dam i huzarów”, klasycznego tekstu, w którym bronią są gesty, uśmiechy i słowa. Mimo że od powstania prześmiesznego dramatu minęło prawie 200 lat, historia swatania młodziutkiej Zosi nie traci na aktualności.

„Wszechogarniająco”

spektakl dramatyczny, koprodukcja z teatrem IMKA, premiera w Gliwicach: 16 lutego 2018 roku

Maria Pakulnis i Ewa Dałkowska w aktorskim starciu na teatralnych deskach. Dwie sceniczne osobowości wcielają się w aktorki u schyłku kariery, które nie mają na koncie żadnych większych artystycznych osiągnięć.  Autorem sztuki jest Nikołaj Kolada, jeden z najważniejszych współczesnych rosyjskich dramatopisarzy.

„Mała Syrena”

spektakl dla dzieci, premiera: 10 marca 2018 roku

13. spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach jest adaptacją klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena. Twórcy odchodzą od disneyowskiej Ariel i zadziornie wpisują się w nurt #dreambigprincess. Poza świetnym aktorstwem w przedstawieniu można podziwiać pomysłowo wykorzystane nowe media i współczesną, metaforyczną scenografię.

A już wkrótce kolejna premiera – 24 marca na afisz wchodzi „Tramwaj zwany pożądaniem”, kultowa sztuka Tennesseego Williamsa. Nowy Orlean, lata 40. XX wieku, tramwaj, który codziennie zatrzymuje się na przystanku Desire, czyli pożądanie. W roli niezrównoważonej psychicznie Blanche DuBois – Mirosława Żak.

W repertuarze TM-u jest także spektakl z 2014 roku – „Chłopiec z Gliwic”. Przedstawienie oparte na tekście Grzegorza Krawczyka w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego wciąż jest na afiszu. Będzie grane w kolejnych miesiącach. Szczegółowy repertuar i informacje o biletach są dostępne na stronie teatr.gliwice.pl.

(mm)