Świętujmy razem!

Dodano: 08.11.2019 / Sekcja:
mażoretki na Rynku fot. UM Gliwice

11 listopada to dla Polaków dzień wyjątkowy. Obchodzimy wtedy rocznicę odzyskania niepodległości. Mija 101 lat, odkąd Józef Piłsudski przejął władzę wojskową i symbolicznie zakończyły się dla Polski lata pod zaborami. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano miejskie uroczystości na pl. Piłsudskiego oraz aż trzy okolicznościowe koncerty.

Gliwickie uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godz. 12.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Liturgia zostanie odprawiona w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5). Później uczestnicy mszy przemaszerują na pl. Piłsudskiego, gdzie zaplanowano wojskowy ceremoniał. Około godz. 14.30 żołnierze złożą meldunek i podniosą flagę państwową. Odbędzie się także apel poległych i salwa honorowa. O godz. 15.15 nastąpi złożenie kwiatów ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920‒22 w parku Starokozielskim (ul. Kozielska).

Tradycyjnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano także koncerty. 8 listopada w klubie batalionu powietrznodesantowego (ul. Mieszka I 26) z patriotycznym programem wystąpią słuchacze Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego. Początek koncertu o godz. 11.00. Tego samego dnia, o godz. 12.00, w Centrum im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) rozpocznie się Koncert Pieśni Patriotycznej organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach. Na oba koncerty wstęp jest wolny.

Największa impreza artystyczna z okazji Święta 11 Listopada odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55‒57). W poniedziałek o godz. 18.00 rozpocznie się koncert „Niepodległej”. To projekt prezentujący przede wszystkim piosenki z pierwszej połowy XX wieku. „My pierwsza brygada”, „Rebeka”, „Moje serce zostało we Lwowie” – Izabela Szafrańska zaprosi publiczność w sentymentalną podróż do dawnej Polski. Cofniemy się do czasów I i II wojnej światowej, posłuchamy piosenek śpiewanych podczas powstania w getcie oraz powstania warszawskiego. Nie zabraknie też utworów współczesnych – usłyszymy między innymi przejmującą „Ojczyznę” Marka Grechuty.

Organizatorem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego oraz koncertu w Teatrze Miejskim w Gliwicach jest Miasto Gliwice. (mm)

maszerujący żołnierze
fot. UM Gliwice
żołnierze na pl. Piłsudskiego
fot. Z. Daniec / UM Gliwice
tłum mieszkańców na pl. Piłsudskiego
fot. Mosquidron / UM Gliwice
pomnik Piłsudskiego z powiewającą flagą Polski
fot. A. Ziaja / UM Gliwice
maszerujący żołnierze fot. UM Gliwice
żołnierze na pl. Piłsudskiego fot. Z. Daniec / UM Gliwice
tłum mieszkańców na pl. Piłsudskiego fot. Mosquidron / UM Gliwice
pomnik Piłsudskiego z powiewającą flagą Polski fot. A. Ziaja / UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking