Aktualności | Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej. Spotkanie z prof. Nitschem

Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej. Spotkanie z prof. Nitschem

Fot. G.Ożga/UM w Gliwicach

Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej. Spotkanie z prof. Nitschem

Opublikowane: 23.02.2024 / Sekcja: Kultura 

Trwa jubileuszowa wystawa prac profesora Krzysztofa Nitscha „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej”, którą do 29 lutego można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach. Dodatkowo w poniedziałek, 26 lutego, odbędzie się spotkanie z artystą. Wstęp wolny.

Profesor Krzysztof Nitsch, ceniony rzeźbiarz, medalier i odlewnik, Honorowy Obywatel Gliwic, od 75 lat tworzy sztukę, która zachwyca w największych muzeach i galeriach na całym świecie. Ponad 300 wystaw – w Polsce, Japonii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Włoszech, Francji, USA i Słowacji, a także liczne nagrody i wyróżnienia oraz setki prac, w tym m.in. dla Gliwic – to jego dorobek artystyczny.

Z wybranymi pracami, zebranymi z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej i praktyki zawodowej oraz 75. rocznicy urodzin prof. Nitscha, można zapoznać się w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, gdzie obecnie trwa także cykl spotkań z artystą. Pierwsze dwa spotkania odbyły się 12 i 19 lutego, trzecie – i ostatnie – zaplanowano na 26 lutego. O godz. 18.00 prof. Nitsch wygłosi wykład „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej”.

Jubilat jest kimś (…) niezwykle istotnym dla wspólnotowej identyfikacji mieszkańców miasta Gliwice, którzy dzięki Niemu mają okazję rozpoznać przestrzeń, w której zamieszkują. Przestrzeń ta dzięki pracy wybitnego artysty rzeźby zyskuje niepowtarzalne nacechowanie, wydobywa się z wielkomiejskiej anonimowości i zyskuje znaki szczególne” – napisał Krzysztof Siwczyk w laudacji, którą wygłosił podczas wernisażu wystawy prof. Nitscha 26 stycznia.

Całą treść laudacji można przeczytać podczas odwiedzin w bibliotece.

Więcej na biblioteka.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA]. (bb)

Prof. Nitsch mówi do mikrofonu Kobieta oglada obrazy na ścianie Rzeźba na wystawie Rzeźba na wystawie