Sto lat po tragedii

Uaktualniono: 22.03.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
Dawne kino miejskie

24 marca 1919 roku 76 dzieci straciło życie w pożarze gliwickiego kina. W rocznicę tych wydarzeń zaplanowano uroczystości upamiętniające ofiary.

Na terenie obecnego placu Mickiewicza działało kino miejskie, w którym sto lat temu od rozgrzanej żarówki zapaliła się kotara. W górnej sali trwało przedstawienie „Święta Jadwiga patronka Śląska” dla grupy około 500 dzieci. Uczestnicy w panice próbowali wydostać się z płonącego budynku. Niestety drzwi były zamknięte od zewnątrz – pracownicy kina zablokowali je, żeby nikt więcej nie siadał na przepełnionej widowni. Mały pożar szybko został ugaszony, ale niestety – w wyniku uduszenia albo stratowania zginęło kilkadziesiąt dzieci.

Ofiary pożaru zostały pochowane we wspólnej mogile na cmentarzu Lipowym. W pogrzebie uczestniczyły setki mieszkańców – ta tragedia wstrząsnęła całym miastem. Autorem pomnika nagrobnego – Chrystusa błogosławiącego dwoje dzieci – jest Paul Ondrusch. Dawniej na nagrobku były jeszcze dwa napisy w języku niemieckim: „Przybywajcie do mnie dzieci” i „Na pamiątkę tragicznie zmarłych 24 marca 1919 roku 76 dzieci miasta Gliwice”. Obecnie mało kto kojarzy ten obelisk z tragedią sprzed wieku – po 1945 roku napis został usunięty. To właśnie przy zbiorowej mogile na cmentarzu Lipowym rozpoczną się uroczystości ku czci ofiar tragicznego pożaru. Początek jest zaplanowany na 24 marca o godz. 10.15.

O godz. 11.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar pożaru. Uroczystości w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II rozpoczną się o godz. 16.00. Prof. Wilhelm Gorecki wygłosi wykład historyczny, a uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego, IV LO im. Orląt Lwowskich oraz SP ETE im. A. Schweitzera zaprezentują program poetycko-muzyczny. (mm)

obelisk
obelisk na cmentarzu Lipowym

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking