Aktualności | Spotkania na pograniczu

Spotkania na pograniczu

Spotkania na pograniczu

Opublikowane: 27.02.2020 / Sekcja: Kultura 
Więcej na ten temat

Dawna Rzeczpospolita to tygiel kultur, dźwięków i języków. W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (oddziale Muzeum w Gliwicach) ruszymy śladem mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone Ukraińcom.

 – Zapraszani przez Muzeum do Gliwic badacze i artyści przybliżą nam rys i charakter tych społeczności, które wpisały się także w polską kulturę, które do dziś inspirują nas i zachwycają. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będzie recital, podczas którego muzycy zaprezentują program artystyczny oparty o muzykę charakterystyczną dla tych narodów, która są nam szczególnie bliskie, z którymi łączą nas silne powinowactwa kulturowe. Muzyczna część cyklu będzie doskonałym uzupełnieniem wykładu, pozwalając uczestnikom spojrzeć na kulturę jak na tkaninę rozpiętą na ramie, w której osnowę wplata się wielość barwnych, etnicznych wątków – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Nowy cykl spotkań „Dom kultur, dom dźwięków” to okazja do poznania Ukraińców, Żydów, Ormian, Tatarów, Karaimów. Różne języki i zwyczaje przenikały się przez wieki, tworząc barwny, wielonarodowy pejzaż Rzeczypospolitej. 27 lutego w pierwszej odsłonie cyklu zostanie zaprezentowana kultura Ukraińców. Wykład wygłosi dr hab. Jarosław Syrnyk, historyk i antropolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po prelekcji wystąpi Karolina Skrzyńska. Gliwicka artystka czerpie pełnymi garściami ze słowiańskiego folkloru. Śpiewa, komponuje, pisze teksty i gra na lirze korbowej. Na scenie będą towarzyszyć jej multiinstrumentalista Mateusz Szemraj (lutnia, saz, cymbały polskie, rubab, gitara) i akordeonista Hubert Giziewski. Tego trzeba posłuchać!

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). Wstęp wolny.

Karolina Skrzyńska scenie artystka śpiewa do mikrofonu zespół podczas koncertu, na pierwszym planie Karolina Skrzyńska