Spektakl w lynchowskim klimacie

Dodano: 21.09.2017 / Sekcja: / drukuj / pdf

Alina Czyżewska i Patryk Kulik (fot. M. Mickielewicz / UM Gliwice)

Co łączy dramat Gabrieli Zapolskiej i atmosferę filmów Davida Lyncha? Julia Mark, reżyser teatralna, która na deski Teatru Miejskiego w Gliwicach przenosi „Ich czworo”.

Gliwicki spektakl opiera się na motywach klasycznej tragifarsy Gabrieli Zapolskiej, jednak twórcy mocno go uwspółcześniają. Ramą inscenizacji jest konwencja reality show, w którym uczestniczą bohaterowie. Anna, mężatka z kilkuletnim stażem, zgłasza swoją rodzinę do telewizyjnego programu „Głupi ludzie”. Chce ratować swoje małżeństwo – czy producenci show jej w tym pomogą, czy raczej pogrzebią szanse na ratowanie związku? I kim jest tajemniczy Pan Królik, który nie opuszcza telewizyjnego studia? O tym przekonamy się podczas premiery, którą zaplanowano na 22 września o godz. 19.00.

Jest to historia czworga ludzi i zawirowań miedzy nimi, ale też opowieść o tym, jak można manipulować ludzkimi emocjami – mówi Julia Mark. Atutem gliwickiej inscenizacji jest także przesycona złotem scenografia autorstwa Agaty Skwarczyńskiej, laureatki nagrody głównej na World Stage Design 2017 w Tajpej, oraz niesamowity, surrealny klimat, przywodzący na myśl filmy Davida Lyncha. Gęsta, dziwaczna atmosfera przesłoni nieco komediowy charakter tekstu Zapolskiej. W spektaklu zobaczymy między innymi Alinę Czyżewską w roli Żony i Patryka Kulika w roli Męża, a także Aleksandrę Maj, Grzegorza Klisia i Karolinę Burek ze stałego zespołu aktorskiego Teatru Miejskiego. W Pana Królika wcieli się Robert Zawadzki, a małą Lilę zaprezentują Zosia Kubacka i Agatka Kampka.

Przedstawienie będzie wystawiane na głównej scenie Teatru Miejskiego (ul. Nowy Świat 55‒57) 22‒24 i 29‒30 września. Publiczność zasiądzie na specjalnie przygotowywanej platformie przedłużającej scenę – aktorzy i widzowie będą znajdowali się na jednym poziomie. To niejedyna praca budowlana prowadzona obecnie w budynku teatru – rozpoczął się właśnie remont foyer i zaplecza finansowany przez Miasto Gliwice.

(mm)