To skarbnica historii!

Dodano: 14.06.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

fot. Z. Daniec / UM Gliwice

Dawny żydowski dom przedpogrzebowy przy ul. Poniatowskiego, obecnie Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – oddział Muzeum w Gliwicach, to jeden z najcenniejszych zabytków w mieście. Jego historię będzie można poznać, sięgając po książkę Bożeny Kubit.

Premierę najnowszego wydawnictwa Muzeum w Gliwicach zaplanowano na 21 czerwca o godz. 18.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. „Max Fleischer i jego dzieło. Historia żydowskiego cmentarza i domu przedpogrzebowego w Gliwicach” to dzieje cennego obiektu w pigułce. Przechadzając się po pieczołowicie odrestaurowanym domu przedpogrzebowym, trudno uwierzyć, że do niedawna budynek był w opłakanym stanie. Historyczny obiekt został ocalony przez Miasto Gliwice, które zainwestowało w generalny remont prawie 6,5 mln zł.

Architektem żydowskiego domu oczyszczenia był Max Fleischer, jeden z najważniejszych twórców synagog w przedwojennej Europie. Podczas uroczystości otwarcia miał powiedzieć, że dom przedpogrzebowy zaprojektował „gminie na chwałę, a miastu na ozdobę”. Budynek jest symetryczny, ma jedną kondygnację i trzy nawy. Wszystkie części budowli pokrywa spadzisty dach, a w oknach znajdują się wielobarwne witraże z motywami Gwiazdy Dawida.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking