Aktualności | Rockiem w raka

Rockiem w raka

Rockiem w raka

Opublikowane: 05.01.2017 / Sekcja: Kultura 

Za dnia otoczony pacjentami na gliwickiej onkologii, luźniejsze dni spędza w studio nagraniowym w Rudzie Śląskiej lub na próbach i występach w rodzinnym Mikołowie. Rozkład dnia prof. Sebastiana Giebla, szefa Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii w Gliwicach, wyznacza medycyna i… muzyka rockowa!

Prof. Giebel jest liderem i wokalistą formacji „The Wet Band”. Niezwykła kapela działa od sierpnia 2015 roku, a jej nazwa nawiązuje do dzielnicy Mikołowa (Mokre – w języku angielskim Wet). Tam grupa powstała, przeprowadza garażowe próby i występuje przed publicznością. Oprócz Profesora w skład zespołu wchodzi inny lekarz gliwickiej kliniki, dr Tomasz Czerw, czterech profesjonalnych muzyków sesyjnych oraz wokalistki.

Muszę podkreślić, że w zespole tylko ja i grający na gitarze dr Tomasz Czerw nie ukończyliśmy żadnej szkoły muzycznej. Trzonem są profesjonaliści, występujący jako muzycy sesyjni w kraju i za granicą od lat. To przede wszystkim Arek Kuś, perkusista, Marcin „Martinez” Surlej, który gra na gitarze solowej i jest realizatorem nagrań, Marcin Tomaszewski (gitara basowa) i Łukasz Kwapisiewicz, nasz klawiszowiec. Mamy też dwie wokalistki. Śpiewa z nami aktorka Teatru Nowego w Zabrzu, Kasia Kubacka oraz dyrygentka Mokierskiego Chóru Kameralnego Iza Szczerbowska. W jednym z utworów na gitarze gra też jej mąż Marek – przedstawia „The Wet Band” prof. Giebel.

Grupa pracuje obecnie nad pierwszym minialbumem. Pierwszy singiel nosi tytuł „Stop” i jest dostępny na You Tubie. To manifest przyszłej płyty. Opowiada o tym, że należy w życiu koncentrować się na rzeczach najważniejszych, które należy robić dla kogoś konkretnego, szczególnie naszych bliskich. Premiera drugiego singla „The Wet Band” – „Autenticos” – miała miejsce pod koniec grudnia.

Na co dzień, oprócz kierowania Kliniką Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii w Gliwicach, prof. Sebastian Giebel zajmuje się również koordynowaniem prac Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków i Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych. W medycznym świecie jest ikoną, m.in. członkiem zespołu prof. Adama Maciejewskiego, który przeprowadził pierwszą na świecie udaną transplantację twarzy ze wskazań życiowych. Prof. Giebel stoi także na czele grup badawczych, z których jedna ma wkrótce zweryfikować współczesne standardy leczenia ostrej białaczki szpikowej, druga dotyczy natomiast nowej kombinacji leków w terapii chłoniaka Hodgkina, mogącej okazać się jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia tej choroby. W grudniu Profesor otrzymał prestiżowy medal im. J. Śniadeckiego, przyznawany przez Polską Akademię Nauk za wybitne wyniki badań naukowych w dziedzinie transplantologii w leczeniu chorób nowotworowych i szerzenie wiedzy w tej dziedzinie.

Jeśli miałbym poszukać związku uprawiania medycyny i muzyki, dotyczyłoby to sfery tekstowej. Nasza praca na co dzień nie jest łatwa. Mamy jako klinika do czynienia z pacjentami, którym za wszelką cenę staramy się pomóc, ale ta pomoc nie zawsze jest możliwa. To głęboko zapada w nasze serca i odciska się piętnem, wywołuje emocje, które czasem lepiej przelać na papier. Ja robię to, pisząc piosenki – przyznaje "Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu - GLIWICE" prof. Giebel.