Aktualności | Polski jazz narodził się w Gliwicach

Polski jazz narodził się w Gliwicach

Polski jazz narodził się w Gliwicach

Opublikowane: 19.10.2016 / Sekcja: Kultura 

Mało kto wie, że tak znane festiwale jak Boom Jazz, Rawa Blues czy Metalmania powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, które obchodzi w tym roku 60-lecie działalności. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert.


Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach (fot. P. Kołodziej)

Śląski Jazz Club powstał w 1956 roku w środowisku studentów Politechniki Śląskiej w Zabrzu, jednak wkrótce potem przeniósł się do Gliwic. Jazz i muzyka improwizowana były wówczas namiastką wolności i oznaką buntu wobec siermiężnej rzeczywistości. – W latach 50., w czasach tak zwanej eksplozji jazzu w Polsce, w innych miastach również powstawały kluby zrzeszające miłośników jazzu, ale to Śląski Jazz Club jest najstarszym działającym stowarzyszeniem. Udało się je powołać dzięki fachowej pomocy prawnej ojca Tadeusza „Errolla” Kosińskiego, który przed wojną był we Lwowie uznanym specjalistą od prawa o stowarzyszeniach – wspomina Mirosław Rakowski, działacz i były prezes Śląskiego Jazz Clubu.

Śląski Jazz Club przez wiele lat popularyzował muzykę i kulturę jazzową, organizując koncerty, spotkania muzyków i festiwale, zarówno w Gliwicach, jak i innych miastach. Warto przypomnieć, że ŚJC był przez kilka lat głównym organizatorem festiwalu w Jarocinie, a członkowie stowarzyszenia przyczynili się do utworzenia Domu Pracy Twórczej Śląskiego Jazz Clubu „Leśniczówka” w Chorzowie. Do Śląskiego Jazz Clubu należeli i należą wybitni muzycy i animatorzy kultury, tacy jak Henryk Choliński, Jan Kwaśnicki, Andrzej i Piotr Schmidtowie, Czesław Gawlik, Bartek Pieszka, Przemek Strączek, Arek Skolik, Kajetan Drozd. Część z nich, podczas gali jubileuszowej, otrzymała za swój wkład w upowszechnianie kultury medale i odznaki przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Tomasz Beler, organizator wydarzeń kulturalnych oraz Andrzej Schmidt, historyk jazzu i wykładowca akademicki, zostali uhonorowani Brązowymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Czesław Gawlik, pianista i aranżer; Mieczysław „Mikołaj” Osiadły, prezes Śląskiego Jazz Clubu w latach 1962–1991; Mirosław Rakowski, prezes ŚJC w latach 2001–2015; Zbigniew Gocek, menedżer muzyczny. Odznaka trafiła także do Śląskiego Jazz Clubu jako organizacji.


Podczas gali zostały także wręczone nagrody Śląskiego Jazz Clubu. Podziękowania za dobrą współpracę trafiły do Zygmunta Frankiewicza, prezydenta Gliwic oraz Jana Kwaśnickiego i Ryszarda Siomkajły, założycieli ŚJC. W imieniu włądz miasta nagrodę odebrał sekretarz Andrzej Karasiński (fot. P. Kołodziej)

Jubileuszowa gala i koncert odbyły się 15 października w kinie Amok. Zagrał Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierownictwem prof. Jerzego Jarosika i prof. Andrzeja Zubka, który sięgał do najlepszych tradycji jazzowych: swingu, dużych orkiestr i znakomitych solistów. Przez zespół przewinęło się wielu studentów AM w Katowicach, którzy tam szlifowali swój talent, m.in. Stanisław Sojka i Krystyna Prońko. Podczas jubileuszowego koncertu muzykom Big Bandu na scenie towarzyszyli świetni muzycy, przyjaciele i członkowie Śląskiego Jazz Clubu: wokaliści Ewa Uryga, Beata Przybytek, Jarosław Wist i Wojciech Myrczek, trębacz Piotr Schmidt, wibrafonista Bartek Pieszka oraz gitarzysta Przemek Strączek. – Udało się zrealizować wydarzenie niezwykłe, oryginalne i, jak się wydaje, niepowtarzalne. To był doskonały koncert sięgający pięknych tradycji wielkich orkiestr jazzowych – big bandów i wspaniałych solistów. Udało się też oddać hołd ludziom, którzy przez lata tworzyli zjawisko pod tytułem jazz czy blues w regionie, kraju i poza jego granicami, i robili to poprzez Śląski Jazz Club. Był to wieczór wielu wzruszeń i spotkań po latach. W końcu 60 lat to kawał historii i co najmniej kilka pokoleń pasjonatów – powiedział „MSI – GLIWICE” Daniel Ryciak, prezes Śląskiego Jazz Clubu.

 (mm)