Perły z... drewna

Uaktualniono: 04.04.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf
kościół pw. św. Jerzego

kościół pw. św. Jerzego (fot. Z. Daniec / UM Gliwice)

A może by tak tej wiosny ruszyć śladem drewnianych kościołów na Śląsku? Podczas planowania wycieczek warto zajrzeć do książki wydanej przez Muzeum w Gliwicach na temat świątyń wykonanych z drewna.

Autorem opracowania „Kościoły drewniane na Śląsku” jest Jacek Kubik, inżynier i miłośnik architektury.

Napisałem tę książkę aby ocalić pamięć o architekturze, która w chaosie i bałaganie, jaki nas otacza, jeszcze trwa jako świadectwo tego, że możliwe jest wznoszenie budowli, które są funkcjonalne, zharmonizowane z przyrodą i po prostu piękne – mówi Kubik.

W bogato ilustrowanej książce zainteresowani znajdą opisy 74 drewnianych świątyń. 72 z nich to kościoły katolickie, 1 protestancki, a 1 to duża kaplica. 2 obiekty znajdują się na terenie Gliwic – są to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na os. Wojska Polskiego i kościół pw. św. Jerzego w Ostropie.

Świątynia przy ul. Kozielskiej to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na Górnym Śląsku. Kościół powstał w 1493 roku w Zębowicach, do Gliwic trafił w 1925 roku. To jeden z pięciu XV-wiecznych drewnianych kościołów w powiecie gliwickim. Posiada cechy gotyckie i barokowe. Kościół pw. św. Jerzego przy ul. Piekarskiej jest częściowo drewniany, a częściowo murowany. Został konsekrowany w 1719 roku i powstał na miejscu świątyni zniszczonej podczas wojen szwedzkich w latach 1655–1656. We wnętrzu zachowało się oryginalne barokowe wyposażenie – ambona, belka tęczowa z datą 1646, konstrukcja ołtarza głównego oraz polichromie w nawie głównej i prezbiterium. Renowację tego zabytku wspiera finansowo Miasto Gliwice. Kościół nie jest obecnie użytkowany w celach religijnych.

Spotkanie autorskie z Jackiem Kubikiem zaplanowano na piątek 13 kwietnia o godz. 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Wstęp wolny. Więcej informacji na temat gliwickich zabytków i atrakcji turystycznych można znaleźć na stronie internetowej turystyka.gliwice.eu.

(mm)

kościół pw. św. Jerzego
kościół pw. św. Jerzego (fot. Z. Daniec / UM Gliwice)
kościół pw. św. Jerzego
kościół pw. św. Jerzego (fot. Z. Daniec / UM Gliwice)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking