Aktualności | Noc pełna ziół w Muzeum w Gliwicach

 Noc pełna ziół w Muzeum w Gliwicach

Noc pełna ziół w Muzeum w Gliwicach

Opublikowane: 03.07.2017 / Sekcja: Kultura 

W tę wyjątkową Noc Muzeum w Gliwicach otworzy przed nami drzwi do świata ziół. Upleciemy wianki, skosztujemy ziołowych naparów, weźmiemy udział w pokazie przygotowywania naturalnych leczniczych kosmetyków.


Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a (fot. W. Baran)

W Willi Caro zaplanowano warsztaty, pokazy i koncerty o tematyce związanej z bliskimi nam od wieków roślinami. Pracownia Rzemiosł Dawnych zapozna nas z tajnikami obróbki lnu i konopi. Ruszymy na wyprawę mało znanymi szlakami roślin muzycznych od bliskich, ale wcale nie tak dobrze znanych obszarów Karpat na Słowacji, gdzie królują instrumenty wykonywane z bzu czarnego, poprzez Skandynawię, aż po południową półkulę.

Stworzymy ziołowe witraże, zabawki z siana i kwiaty z osiki. Do muzycznego świata pełnego ziół zabierze nas Kapela Jetelinka z Beskidu Śląskiego. Czeka nas także otwarcie wystawy „Wszystko ziele” poświęconej ziołom w ludowej obrzędowości dorocznej i rodzinnej. Wieczór w ogrodzie Willi Caro zaczarują tradycyjne pieśni ludowe z Bałkanów, Słowacji, Ukrainy i różnych regionów Polski w wykonaniu grupy wokalnej Zora.


Zamek Piastowski, ul. Pod Murami 2 (fot. W,. Baran)

W Zamku Piastowskim zostanie otwarta wystawa „Pławniowice – archeologiczna przeszłość” przybliżająca odkrycia dokonane na terenie podgliwickiej osady, której przeszłość sięga czasów prehistorycznych. Zobaczymy między innymi srebrny denar cesarzowej rzymskiej Faustyny I z II wieku n.e., który może świadczyć o udziale miejscowej ludności w dalekosiężnym handlu z Cesarstwem Rzymskim i wyposażenie grobu wojownika z okresu II/III wieku n.e., odkryte przed niespełna dekadą. O prowadzonych w Pławniowicach badaniach opowie archeolog – Radosław Zdaniewicz.


Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska 37 (fot. S. Zaremba / UM Gliwice)

W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – zgodnie z motywem przewodnim Nocy – zaplanowano zwiedzanie wystawy stałej „Żeliwne herbarium” – świat przyrody w odlewach artystycznych wspólnie z historykiem sztuki, Jolantą Wnuk. W czasie otwartych warsztatów będzie można ozdabiać gipsowe repliki biżuterii ze zbiorów Muzeum w Gliwicach – tym razem – z roślinnymi ornamentami. Na najmłodszych czekać będą także wielkoformatowe układanki przedstawiające Królewską Odlewnię Żelaza.


Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, ul. Poniatowskiego 14 (fot. UM Gliwice)

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w dawnej sali ceremonialnej (modlitewnej) przygotowana zostanie instalacja świetlno-dźwiękowa Ja ostał się sam. To opowieść o życiu prostego człowieka jego własnymi słowami. Człowieka, który przetrwał Zagładę utraciwszy żonę i syna.

Muzyka pełni w tej opowieści rolę służebną: uwypukla emocje, które niosą jego wspomnienia. Całość dopełnia forma wizualna przedstawienia – nawiązująca do symboliki światła. Celem dzieła jest upamiętnienie Abrahama Ladnera.

Warstwa dźwiękowa instalacji składa się z czterech związanych ze sobą kompozycji, w których słychać głos narratora – błogosławionej pamięci Abrahama Ladnera (1905-1993), ostatniego żydowskiego mieszkańca Tarnowa. Większość materiałów dźwiękowych została przygotowana wcześniej, jednak ich przebieg czasowy i brzmienie kreowane będą na żywo w kontakcie z odbiorcami.


Radiostacja, ul. Tarnogórska (fot. UM Gliwice)

W Radiostacji – projekcje filmu „Uwaga! Tu Gliwice!”, tradycyjne spojrzenie w niebo razem z astronomami z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a także spotkanie z Duchem Historii…

(Muzeum w Gliwicach)