Nasze Muzeum w finale konkursu

Uaktualniono: 17.12.2019 / Sekcja: / pdf
mężcyzzna oglądający ekspozycję w Domu Pamięci fot. UM Gliwice

Muzeum w Gliwicach ma szansę na Nagrodę dla Europejskiego Muzeum Roku. Doceniono nas za Dom Pamięci Żydów Górnośląskich i otwartą w nim przed rokiem wystawę stałą.

W ścisłym finale konkursu jest 61 muzeów z całego kontynentu. W tym gronie są instytucje, które rozpoczęły działalność albo przeszły całkowitą przemianę w ciągu ostatnich trzech lat. Nagrody dla Europejskiego Muzeum Roku są przyznawane przez European Museum Forum, organizację działającą pod auspicjami Rady Europy.

Wyniki konkursu poznamy na przełomie kwietnia i maja 2020 roku. Trzymamy kciuki i zapraszamy do zwiedzania Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). Oglądając wystawę, poznajemy kawał bardzo ciekawej historii naszego regionu. (mm)

W oddziale Muzeum w Gliwicach, jakim jest Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, jak w soczewce skupia się to, czym w przeciągu ostatniej dekady stało się Muzeum w Gliwicach – instytucją wielowymiarową, nastawioną na edukację i popularyzowanie wiedzy, prężnie współpracującą z ośrodkami badawczymi, naukowcami, artystami z kraju i zagranicy, otwartą dla szerokiej publiczności – z bogatą i zróżnicowaną ofertą –  instytucją troszczącą się o wielokulturowe dziedzictwo regionu, odpowiadającą na potrzeby lokalnej społeczności, realizującą projekty będące unikalnymi nie tylko w skali regionu, kraju ale i… Europy – takim Muzeum, które nominowane zostaje do European Museum of the Year Award. Muzeum prawdziwie europejskim, które nie choruje na kompleks prowincji, ale potrafi czerpać z bogactwa polskiej i górnośląskiej historii, a także wziąć odpowiedzialność za spuściznę społeczności, których losy splotły się z dziejami Rzeczpospolitej. Przez lata w regionie zgłaszano potrzebę utworzenia ośrodka pamięci o żydowskich mieszkańcach Górnego Śląska. Dzięki zaangażowaniu szeregu osób, a  przede wszystkim Samorządu Miasta Gliwice, powstał  Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, który dziś jest tętniącym życiem miejscem, gdzie nie tylko przechowuje się pamięć, ale gdzie uczy się wrażliwości i rozumienia naszego dziedzictwa – a zatem gdzie edukacja nie jest przekazywaniem informacji, ale staje się wychowaniem do wartości. Tak w Muzeum w Gliwicach rozumiemy zadanie naszej instytucji – jej  przestrzeń  ma być miejscem animowania życia kulturalnego i przypominania o tym, co ważne – o imponderabiliach, o niezmiennych wartościach, które jak klej wiążą społeczeństwo. Kolejne tak prestiżowe w świecie muzealnym wyróżnienie dla naszego muzealnego oddziału, jakim jest nominacja do EMYA to potwierdzenie kierunku rozwoju Muzeum w Gliwicach, w którego realizacji – wbrew przeciwnościom – jesteśmy konsekwentni. Nie bez przesady będzie stwierdzenie, że stanowimy awangardę polskiego muzealnictwa, reagując na potrzeby i braki współczesności, dążąc do upowszechniania kultury, która tym różni się od rozrywki, że ufundowana jest na wartościach – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

otwarcie wystawy
fot. UM Gliwice
publcizność zgromadzona w sali muzeum
fot. UM Gliwice
kobieta wskazująca na plansze
fot. UM Gliwice
ekspozycja w Domu Pamięci
fot. UM Gliwice
otwarcie wystawy fot. UM Gliwice
publcizność zgromadzona w sali muzeum fot. UM Gliwice
kobieta wskazująca na plansze fot. UM Gliwice
ekspozycja w Domu Pamięci fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking