Krasnojarsk zdobyty!

Dodano: 09.01.2017 / Sekcja:

fot. archiwum Snow Art Poland

Gliwicki rzeźbiarz Tomasz Koclęga wraz z zespołem Snow Art Poland (Junko Fujimori, Piotr Muschalik) podbił serca widzów 5. Międzynarodowego Festiwalu „Magic Ice of Siberia”. Polska drużyna wyjedzie z rosyjskiego Krasnojarska z nagrodą publiczności!

Snow Art Poland to zespół artystów związanych z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. Tworzą w śniegu i lodzie. Ich monumentalne, plenerowe rzeźby koncentrujące się zazwyczaj na człowieku, jego naturze i emocjach zapierają dech w piersiach, choć z racji swego „tworzywa” są raczej ulotne... Liderem i autorem projektów Snow Art Poland jest gliwicki artysta Tomasz Koclęga. W Krasnojarsku rzeźbił z Piotrem Muschalikiem i Junko Fujimori, która dołączyła do ekipy w ubiegłym roku. Efektem ich wysiłków jest kompozycja rzeźbiarska pod wiele mówiącym tytułem „Cooperation” („Współpraca”).

Metaforą podtrzymujących się, zdeformowanych ludzkich ciał kompozycja nawiązuje do twórczości malarskiej Jerzego Dudy Gracza. Rozmachem i pojawiającym się w tym przypadku motywem wolno stojącej głowy człowieka – do dorobku Igora Mitoraja.

Powstająca w minionym tygodniu kompozycja wywoływała duże zainteresowanie widzów śledzących przebieg artystycznej rywalizacji. – Liczne pytania gości wzbudzał już miniaturowy model 3D – relacjonuje „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – GLIWICE” Tomasz Koclęga.

Z polską drużyną rozmawiali również reporterzy rosyjskojęzycznej stacji „Russia 1”, zaś zdjęcia „Współpracy” umieszczono w fotoreportażu angielskojęzycznego dziennika „China Daily”.

Kompozycja Tomasza Koclęgi, Junko Fujimori i Piotra Muschalika zwyciężyła w Krasnojarsku w SMS-owym głosowaniu publiczności. Drużynę uhonorowano medalami i dyplomami, a także… piłą łańcuchową wiodącej marki na rynku, nieocenioną w pracy z lodowymi i śnieżnymi bryłami.

Rzeźbiarze Snow Art Poland wrócą teraz na kilka dni do Polski. Już 17 stycznia pojawią się jednak we francuskim Valloire (jako reprezentacja naszego kraju na 34. międzynarodowym turnieju rzeźby śnieżnej)...

...a na początku lutego wylecą do Japonii, by zawalczyć o zwycięstwo w 44. międzynarodowym konkursie rzeźby w śniegu (Sapporo, 5 – 9 lutego).

Warto wiedzieć, że od 2014 roku grupa Snow Art Poland wzięła udział w pięciu konkursach. Trzykrotnie była na największym na świecie konkursie rzeźby w śniegu – w chińskim Harbinie. Na 27 startujących zespołów z całego świata, polscy artyści zajęli trzecie miejsce. Dwukrotnie zostali tam uhonorowani prestiżową nagrodę „The Best Creativity Award”.

W sezonie 2015 na konkursie w japońskim Sapporo rzeźbiarze wywalczyli czwartą nagrodę. Była i jest ona nadal jedyną nagrodą zdobytą przez polski zespół w historii tego konkursu. Polska ekipa zakwalifikowała się również jako jeden z 10 zespołów z całego świata na konkurs Japan Cup w Nayoro, gdzie w sezonie 2016 otrzymała nagrodę miasta Nayoro.

 

Sam Tomasz Koclęga tworzy nie tylko w lodzie i śniegu. Jest autorem monumentalnych, plenerowych rzeźb, które zazwyczaj koncentrują się na człowieku, jego naturze i emocjach. Często umieszczane są na drzewach lub w ich sąsiedztwie, aby podkreślić relację człowieka z naturą. Rzeźby Koclęgi pojawiają się w przestrzeniach publicznych w kraju i za granicą. Jesienią ubiegłego roku miał swoją pierwszą indywidualną wystawę w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. W ramach ekspozycji „Inner Spaces” w Turrill Sculpture Garden gliwicki artysta zaprezentował najnowsze plenerowe formy będące kontynuacją rozważań o kondycji współczesnego człowieka.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking