Kobiety mają moc

Dodano: 14.12.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf
Maria Dulębianka

Maria Dulębianka (fot. Polona)

W 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych kino Amok zaprasza na film „Siłaczki”. Fabularyzowany dokument opowiada o emancypantkach, które poświęciły się walce o równouprawnienie. Projekcja odbędzie się w piątek 14 grudnia.

Podpisanie przez marszałka Piłsudskiego dekretu przyznającego Polkom prawa wyborcze w 1918 roku było zwieńczeniem starań wielu pokoleń sufrażystek, które swoim życiem udowadniały, że kobiety chcą być tak samo ważne w życiu publicznym, jak mężczyźni. Twórcy filmu „Siłaczki”, Marta Dzido i Piotr Śliwowski, opierali się na archiwalnych zapiskach i z ich pomocą konstruowali opowieść o niezwykłych Polkach.

W filmie pojawiają się takie postaci, jak Maria Dulębianka, która startowała do Sejmu Galicyjskiego w 1908 roku i, mimo zebrania wystarczającej ilości podpisów pod swoją kandydaturą, została zdyskwalifikowana z powodu „niewłaściwej płci”. W tej roli zobaczymy Marię Seweryn. Spotkamy się także z Kazimierą Bujwidową, która walczyła o prawo do edukacji, i Pauliną Kuczalską-Reinschmit, założycielką pierwszego polskiego pisma poświęconego prawom kobiet – „Ster”.

Seans rozpocznie się 14 grudnia o godz. 19.30 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Bilety w cenie 14 (ulgowe) i 18 zł (normalne) są dostępne w kasach kina i Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) oraz na stronie internetowej amok.gliwice.pl. (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking