Kino z tradycjami

Dodano: 08.12.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf
kadr filmowy

„Mocny człowiek”, reż. H. Szaro (fot. materiały organizatora)

Już od 1928 roku w budynku przy ul. Dolnych Wałów 3 działa kino. 90 lat historii będzie można świętować 8 grudnia na wyjątkowej imprezie urodzinowej. Zagra na niej Maciej Maleńczuk z zespołem.

Kino w tej lokalizacji otwarto w sobotę 8 grudnia 1928 roku – 90 lat temu. Obecnie jest to kino studyjne Amok, wcześniej w tym miejscu funkcjonowała Bajka, a na samym początku – niemieckie Lichtspiele. 90 urodziny kina przy ul. Dolnych Wałów 3 zaplanowano na sobotę 8 grudnia o godz. 19.00. Wtedy też kinomani będą mogli poznać kilka ciekawostek, słuchając interesującego wprowadzenia do historii tego obiektu.

Podczas jubileuszowej projekcji filmowej zostanie wyświetlony „Mocny człowiek” w reżyserii Henryka Szary. Dramat psychologiczny z 1929 roku po II wojnie światowej został uznany za zaginiony, bo w Polsce nie zachowała się żadna kopia. Jednak jako jeden z nielicznych polskich filmów tuż po premierze trafił do dystrybucji także za granicą. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności w 1997 roku jedna kopia dzieła Henryka Szary odnalazła się w Belgii.

„Mocny człowiek” jest adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego. Opowieść o artyście, który dla sławy i bogactwa jest w stanie posunąć się do największych niegodziwości, to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Niewątpliwie warto go zobaczyć także ze względu na Henryka Szarę – uważanego za jednego z najciekawszych reżyserów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, zamordowanego w warszawskim getcie w 1942 roku.

Za udźwiękowienie do „Mocnego człowieka” będzie odpowiadać Super Trio w składzie: Maciej Maleńczuk, Jakub Rutkowski i Robert Tuta. Muzyczna ilustracja do filmu z lat 20. to połączenie rockowej improwizacji i nowoczesnej elektroniki. Maleńczuk i spółka za pomocą dźwięków oddadzą rozterki głównego bohatera i duszny klimat filmu Henryka Szary.

Bilety w cenie 30 (normalne) i 25 zł (ulgowe) można kupić w kasie kina i na stronie internetowej amok.gliwice.pl. (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking