Kataloński geniusz i ekscentryk

Dodano: 17.01.2020 / Sekcja: / pdf
młody Dali w Paryżu fot. C. Van Vechten (domena publiczna)

Salvador Dali – malarz, surrealista, jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku. Jego życie obrosło legendą. W kinie Amok będzie okazja, by dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Na 19 i 26 stycznia zaplanowano projekcje filmu dokumentalnego „Salvador Dali w poszukiwaniu nieśmiertelności”. Akcja filmu Davida Pujola rozpoczyna się w 1929 roku – to wtedy 25-letni Dali zajął się surrealizmem, poznał też swoją żonę Galę – wielką miłość i muzę. W Amoku (ul. Dolnych Wałów 3) zobaczymy najważniejsze miejsca z życia Dalego: jego dom rodzinny, pracownię i zamek w Púbol.

Salvador Dali przeszedł do historii malarstwa jako jeden z najoryginalniejszych twórców XX wieku. Jego ogromna wyobraźnia wywarła wielki wpływ na innych artystów, a ekscentryczny sposób bycia uczynił z niego także ikonę kultury masowej. Elegant z oryginalnymi wąsami, gdziekolwiek się pojawiał, wzbudzał wielkie zainteresowanie. Film Pujola rzuci trochę więcej światła na tę zagadkową postać i życie, z którego Dali uczynił pewien rodzaj sztuki. (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking