Jej zdjęcia są świetne!

Uaktualniono: 22.05.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

fot. A. Kozak / „Press”

Gliwiczanka Jadwiga Janowska wygrała najważniejszy w Polsce konkurs fotografii prasowej – Grand Press Photo. Jej prace zostały nagrodzone w kategorii Young Poland.

W tym roku do konkursu zgłoszono około 4 600 fotografii, do finału zakwalifikowało się blisko 200. Konkurencja nie spała, ale Jadwiga Janowska okazała się najlepsza. Jej zdjęcia zostały wykonane na terenie Górnego Śląska, między innymi w naszym mieście.

Zdjęcia, spośród których wybrałam zestaw na konkurs, zaczęłam robić na początku maja 2017 roku. Zamieniłam wtedy różne losowe analogowe małpki na jednego, kultowego już, Olympusa MJU II. Fotografowanie na filmie było odskocznią od rzeczy, które robiłam na aparacie cyfrowym. Tak jak większość osób zajmujących się fotografią, aparat miałam zawsze przy sobie. Dokumentowałam wyjścia ze znajomymi na koncerty, wyjazdy na festiwale i całą otoczkę codziennego życia – tłumaczy zdolna 23-latka.

Jadwiga Janowska jest studentką trzeciego roku w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie, pierwsze fotograficzne kroki stawiała w Gliwicach. Była związana z grupą fotograficzną Aczkolwiek, która działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach i jest prowadzona przez Sebastiana Michałuszka, pedagoga wyróżnionego w 2017 roku nagrodą prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury.

Jadwiga Janowska nie spoczywa na laurach – obecnie zajmuje się kolejnym projektem związanym z naszym miastem.

Od kilku lat pracuję nad materiałem o lotnisku w Gliwicach pod tytułem „EPGL”. Powstała już wstępna makieta książki, mam nadzieje, że w najbliższych latach uda się zrealizować wystawę i małą publikację – zdradza fotografka.

(mm)

fot. Jadwiga Janowska
fot. Jadwiga Janowska
fot. Jadwiga Janowska
fot. Jadwiga Janowska
fot. Jadwiga Janowska
fot. Jadwiga Janowska
fot. Jadwiga Janowska

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking