GZUT pełen jazzu

Dodano: 06.09.2021 / Sekcja:
muzycy na scenie Fot. M.Buksa/UM Gliwice

Powrócił lubiany i ceniony Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach, przegląd talentów wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej twórców z całego świata, a także festiwal młodej sztuki graficznej. Na scenie w Hali Modeli GZUT przy ul. Wincentego Pola znów zrobiło się głośno. Za nami pierwsze energetyczne spotkania!

Jazz w Ruinach to okazja, by zobaczyć młodych artystów tuż przed ich pojawieniem się na okładkach branżowych czasopism. W festiwalu biorą udział zespoły tworzące autorską muzykę, prezentujące własne spojrzenie na jazz XXI wieku, ale też sięgające po korzenie tej muzyki przetwarzając ją na własny użytek. Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz w Ruinach odbywa się pod hasłem Master Class vs Young Blood – Mistrzowie kontra Młoda Krew. Kuratorem wystawy – jak co roku – jest dr hab. Tomasz Kipka, prof. Uniwersytetu Śląskiego. Dyrektorem artystycznym muzycznej części festiwalu jest dr Piotr Schmidt, a dyrektorem festiwalu Daniel Ryciak.
Za nami pierwszy weekend mocnych muzycznych wrażeń. W hali GZUT przy ul. Wincentego Pola wystąpili już Paweł Mańka Semiotic Quintet z premierą albumu „Kubizm”, debiutanckiego krążka grupy, który ukazał się w lipcu 2021 r. W hali GZUT zagrała też Kasia Pietrzko Trio, jedna z najbardziej znanych polskich pianistek młodego pokolenia, Sabina Meck Sextet prezentująca kompozycje z trzeciego albumu Sabiny Meck - „Słowo na T” i Grzech Piotrowski WO Trio – trzy żywioły, które łączy, między innymi, miłość do improwizacji.
Przed nami kolejne występy:
10 września o godz. 19.00 w GZUT zagra Jakub Mizeracki Trio - artysta zaprezentuje swoje trio z Alanem Wykpiszem na kontrabasie i Sebastianem Kuchczyńskim na perkusji. Tego dnia, o godz. 21.00 wystąpi też Piotr Schmidt Quartet, a 11 września Zespół Jazzowy PSM w Gliwicach (godz. 17.30), Gabriel Niedziela Quartet feat. Marcin Kaletka (godz. 19.00) oraz Judyta Pisarczyk Quartet (godz. 21.00)
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Pomysłodawcą i organizatorem Jazzu w Ruinach jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, najstarsze stowarzyszenie jazzowe w Polsce. Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice.

 

Muzycy w GZUT
Fot. M.Buksa/UM Gliwice
Jazz w Ruinach. Muzycy na scenie
Fot. M.Buksa/UM Gliwice
Muzycy w GZUT
Jazz w Ruinach. Muzycy na scenie

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking