Aktualności | (Elektro)Radiostacja. C-BooL, Mandee i Maria Mathea!

(Elektro)Radiostacja. C-BooL, Mandee i Maria Mathea!

(Elektro)Radiostacja. C-BooL, Mandee i Maria Mathea!

Opublikowane: 08.06.2018 / Sekcja: Kultura 

Maszyna do świata wielkiego przemysłu wystartuje 9 czerwca przy Radiostacji. Na scenie wystąpią gwiazdy muzyki klubowej – Mandee, Maria Mathea i megapopularny C-BooL. Nie zabraknie też innych atrakcji – w planach jest rodzinny piknik i pasjonujące warsztaty.

Po dwóch latach miejskie obchody Industriady wracają pod Radiostację (ul. Tarnogórska 129). W tym roku hasło śląskiej imprezy  to „Industria jest kobietą”, a symbolem tej edycji będzie w Gliwicach właśnie Radiostacja – modrzewiowa wieża, najwyższa wolno stojąca drewniana konstrukcja w Europie i Pomnik Historii. To gliwicki symbol postępu, wytrzymałości i ważnych wydarzeń.

Ona ma siłę!

Pod hasłem „Tak, to ona..” kryje się rodzinny piknik z mnóstwem atrakcji. W programie między innymi kreatywne zajęcia ekoplastyczne oraz pokazy i warsztaty carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w... owocach! Industrialne kobiety nauczą się nie tylko sztuczek przydatnych w kuchni – na pikniku nie zabraknie też wielu gadżetów przydatnych w codziennym życiu. Wszyscy będą mogli poszaleć na karuzeli weneckiej i zajrzeć do oddziału Muzeum w Gliwicach, w którym będzie można zwiedzić wystawę stałą albo wziąć udział w warsztatach. Dzieci i dorośli zajrzą do maszynowni i sali nadajnika, w której sprawdzą, co słychać w radiu. W parku przy Radiostacji muzealnicy będą też prezentować doświadczenia, między innymi elektryczne i elektromagnetyczne. Rodzinny piknik zaplanowano między godz. 14.00 a 19.30, a oddział Muzeum w Gliwicach będzie czynny już od godz. 12.00.

Elektrorytmy pod gołym niebem

Wieczorem, o godz. 19.30, przy Radiostacji wystąpią artyści sceny elektronicznej: gliwicki didżej, producent i remikser Mandee oraz szwedzka wokalistka Maria Mathea. Gwiazdą wieczoru będzie C-BooL, pyskowicki didżej doskonale znany miłośnikom muzyki klubowej i house. Jego single są notowane na liście AirPlay – Top i regularnie grane w stacjach radiowych. C-BooL triumfował także na imprezach muzycznych, takich jak Eska Music Awards i Polsat SuperHit Festiwal.

Kierunek: przemysłowe atrakcje

Na najbardziej interesującej trasie turystyki industrialnej w Polsce znajdują się aż trzy gliwickie obiekty. Poza Radiostacją Industriada zawita także do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37), który mieści się w dawnej maszynowni KWK Gliwice. Na co dzień można tam obejrzeć XIX-wieczne wyroby działającej w Gliwicach Królewskiej Odlewni Żelaza. Podczas Industriady muzealnicy zapraszają na atrakcje pod hasłem „Kobieta jest boginią – Industria jest kobietą”. Będzie można spotkać żony i córki XIX-wiecznych przemysłowców, zobaczyć żeliwne wizerunki ówczesnych sławnych kobiet, zgłębić tajniki XIX-wiecznej mody, a nawet samodzielnie wykonać bransoletkę! Oddział Odlewnictwa Artystycznego zaprasza między godz. 12.00 a 18.00.

Trzeci obiekt na industrialnym szlaku to Muzeum Techniki Sanitarnej (ul. Edisona 16), odrestaurowany budynek dawnej przepompowni ścieków, który przypomina mały dworek. W placówce można zobaczyć, jak wyglądały dawne łazienki i dowiedzieć się, czy 100 lat temu myślano już o ekologii. W planach jest między innymi zwiedzanie Centralnej Oczyszczalni Ścieków i warsztaty tworzenia mydła.

Z Mariny Gliwice (ul. Portowa 28, przystań w Łabędach) będzie można wypłynąć w rejs zabytkowym statkiem Foxtrot – do Portu Gliwice albo huty Łabędy. W parku przy gliwickiej śluzie (ul. Staromiejska 5) zaplanowano także warsztaty plastyczne, na przykład z dziergania i szydełkowania, można też będzie własnoręcznie wykonać biżuterię z węgla. Panie dowiedzą się, jak zostać Gryfną Panią Domu albo Śląskim Kopciuszkiem. W Marinie będzie się działo od godz. 10.00 do 21.00.

Spacerem na Industriadę

8 czerwca, w przededniu Industriady, zaplanowano w Gliwicach tak zwany Rozruch Maszyn, czyli innymi słowy – before party. Pod Industriadowym sztandarem kobiecości w Gliwicach odbędzie się spacer herstoryczny. Poprowadzą go kobiety przebrane za żony znanych górnośląskich przemysłowców – opowiedzą gliwickiego historie z kobiecego punktu widzenia i z kobietami w roli głównej. Początek trasy będzie zlokalizowany na Rynku, gdzie w kamienicy pod numerem 17 mieszkał John Baildon. Dalej uczestnicy zobaczą między innymi Willę Caro i gmach sądu, w którym niegdyś mieściła się rezydencja rodu Ballestremów. Koniec spaceru planowany jest przy dawnym Kanale Kłodnickim, obok Palmiarni Miejskiej. Początek imprezy około godz. 18.00, szczegółowe informacje są dostępne w Marinie Gliwice: mejlowo (kontakt@marinagliwice.pl) i telefonicznie (608-010-383).

Koordynatorem Industriady jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Miasto Gliwice organizuje i finansuje gliwicką odsłonę święta Szlaku Zabytków Techniki przy Radiostacji i w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Impreza w Łabędach jest organizowana przez Fundację Mesa i została dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice.

(mm)