Dźwiękowe pejzaże Wołynia i Podola

Uaktualniono: 25.10.2019 / Sekcja: / pdf
mężczyzna z muszce M. Nagirniak (fot. materiały organizatora)

W niedzielę 27 października o godz. 16.00 rozpocznie się Podwieczorek muzyczny w Willi Caro. Wystąpią Nikołaj Nagirniak i Natalia Trawkina.

W ramach październikowych Podwieczorków gościć będziemy w Gliwicach artystów z Żytomierza. Ponownie przeniesiemy się więc na dalekie Kresy dawnej Rzeczpospolitej, do owej „krainy mitycznej”, której widoki nie tak dawno mogliśmy podziwiać na płótnach wybitnych polskich twórców, podczas prezentowanej w Gliwicach wystawy „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Kresy z rozległymi stepami, niezmierzonymi przestrzeniami w trudnym dla Polski okresie historycznym kojarzyły się ze swobodą, wolnością, niepodległością.

Cóż może lepiej oddać szczególny aurę i piękno tych ziem, jak nie muzyka urodzonych tam kompozytorów, wchłaniająca w siebie i inspirująca się olbrzymim bogactwem pieśni ludowej obu narodów.  Nikołaj Nagirniak i Natalia Trawkina to absolwenci konserwatoriów w Odessie i Lwowie, soliści Państwowej Filharmonii im. S. Richtera w Żytomierzu oraz wykładowcy katedry muzyki tamtejszego Uniwersytetu. Od 1998 roku tworzą duet „Soliści Polesia”, koncertujący z powodzeniem nie tylko na Ukrainie ale m.in. w Polsce, Niemczech i Francji. (KIK)

kobieta w blond włosach
N. Trawkina (fot. materiały organizatora)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking