Aktualności | Park Zielonej Energii w Gliwicach. Jest pierwszy przetarg – na farmę solarną i magazyn ciepła

Park Zielonej Energii w Gliwicach. Jest pierwszy przetarg – na farmę solarną i magazyn ciepła

wiz. materiały PEC–Gliwice

Park Zielonej Energii w Gliwicach. Jest pierwszy przetarg – na farmę solarną i magazyn ciepła

Opublikowane: 05.09.2024 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

Przetarg na budowę największej na Śląsku farmy solarnej i magazynu ciepła ogłosiło właśnie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach. Tym samym rozpoczyna się pierwszy etap przełomowej dla gliwickiej energetyki i ciepłownictwa inwestycji pod nazwą Park Zielonej Energii. Dzięki niej za kilka lat miejskie ciepłownictwo będzie jeszcze bardziej bezpieczne, nowoczesne i ekologiczne.

Jak informuje PEC, Park Zielonej Energii zaspokoi potrzeby mieszkańców Gliwic na ciepło w około 30%. Pomoże również przejść skomplikowany dla naszego regionu proces dekarbonizacji, czyli odchodzenia od węgla kamiennego, wpisując się w rozłożone na przyszłe lata dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Sercem Parku Zielonej Energii będzie nowoczesny kocioł wielopaliwowy, dzięki któremu możliwe będzie innowacyjne pozyskiwanie energii z pochodzących od mieszkańców odpadów resztkowych, nienadających się do dalszego odzysku poprzez segregację i recykling. Spełniającą restrykcyjne normy środowiskowe instalację uzupełni wielkoskalowa pompa ciepła oraz farma solarna z magazynem ciepła, na której wykonanie i uruchomienie ogłoszono właśnie przetarg. Otwarcie ofert przewidziano 31 października.

Park Zielonej Energii to przede wszystkim kocioł wielopaliwowy, ale to także konglomerat technologii wytwarzania ciepła w sposób niekonwencjonalny. Szukamy rozwiązań pozyskiwania – chociażby ciepła właśnie – z energii słonecznej. Aby wspomóc pracę Parku Zielonej Energii na nieużytkach, które mamy przy samej ciepłowni, została zaprojektowana największa farma słoneczna na Śląsku, która równolegle produkować będzie ciepło dla mieszkańców Gliwic, zwłaszcza ciepłą wodę w okresie letnim – od maja do września, kiedy słońca jest najwięcej. Aby to wszystko zadziałało jednak jak należy i było efektywne energetycznie, powstanie dodatkowo magazyn ciepła, również największy w regionie. Jest to magazyn ciepła wodny z maksymalną temperaturą do załadowania 98 stopni Celsjusza, to wystarczające parametry dla miejskiego systemu ciepłowniczego – mówi Krzysztof Szaliński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach.

Treść przetargu jest dostępna na stronie internetowej PEC-GLIWICE. Niebawem opublikowane zostaną kolejne ogłoszenia przetargowe związane z realizacją kolejnych inwestycji wchodzących w skład Parku Zielonej Energii.

Przypomnijmy – Park Zielonej Energii to bezpieczna, ekologiczna, nowoczesna i zgodna z najwyższymi standardami europejskimi inwestycja, która jest niezbędnym elementem systemu gospodarowania odpadami w Gliwicach. W lipcu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia kwotą ponad 270 mln złotych. Założenia są takie, by Park Zielonej Energii w pełnym wymiarze rozpoczął działalność w 2028 roku.

baner NFOSiGW

(PEC/kik)