Aktualności | Najstarsza wieża ciśnień w Gliwicach przejdzie metamorfozę

Najstarsza wieża ciśnień w Gliwicach przejdzie metamorfozę

Fot. K. Krzemiński/ PWiK

Najstarsza wieża ciśnień w Gliwicach przejdzie metamorfozę

Opublikowane: 07.06.2023 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

Klimatyczna klubo-kawiarnia dla około 150 gości, oferująca przestrzeń do organizacji koncertów i wydarzeń kulturalnych ma powstać wewnątrz najstarszej wieży ciśnień, przy Stadionie Miejskim w Gliwicach. Zabytkowy obiekt, będący własnością Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, zyskał właśnie nowego dzierżawcę, który – oprócz odrestaurowania wiekowej budowli i nadania jej nowego charakteru – ma także pomysł na zagospodarowanie sąsiadującego z nią zbiornika wodnego, będącego własnością miasta. 

Wieża ciśnień przy ul. Leśnej w Gliwicach, to najstarsza w mieście budowla tego typu. Powstała w 1894 roku. Obiekt, będący własnością PWiK, od wielu lat nie jest już jednak wykorzystywany. Budynek wymaga remontu, a jego utrzymanie generuje koszty. Wkrótce sytuacja ta ma się jednak zmienić, ponieważ znalazł się inwestor, który zamierza tchnąć w wieżę drugie życie. Jest nim Artur Wachtarczyk, właściciel firmy ART-ENERGY z Gliwic, który 1 czerwca zawarł z miejską spółką umowę dzierżawy działki nr 846, na której znajduje się wieża. Będzie zarządzał obiektem przez najbliższe 10 lat.

Na początek – oprócz rewitalizacji zabytku – przedsiębiorca zamierza uruchomić w nim klubo-kawiarnię. Na dwóch poziomach wieży ma powstać przestrzeń dla ok. 150 gości. Mają się tam odbywać występy artystyczne i wydarzenia kulturalne. Jak zapowiada nowy dzierżawca – wszystkie prace będą prowadzone w porozumieniu z Konserwatorem Zabytków, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w historyczny charakter obiektu, a jednocześnie zapewnić jego funkcjonalność. Pierwsza impreza w tym miejscu miałaby zostać zorganizowana już pod koniec października bieżącego roku.

Oprócz ambitnych planów wobec zabytkowej wieży ciśnień, nowy inwestor ma także pomysł na zagospodarowanie sąsiadującej z nią działki nr 847, na której znajduje się zbiornik wodny z początku XX wieku, którego właścicielem jest Miasto Gliwice. Aby usprawnić proces dzierżawy terenów pod wspólną inwestycję – miasto podjęło decyzję o przekazaniu PWiK wspomnianej nieruchomości, w zamian za należącą do spółki działkę przy ul. Zbożowej, której wybór nie jest przypadkowy. W rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej powstaje bowiem obecnie miejskie osiedle mieszkalne. W planach jest także żłobek i przedszkole. To właśnie na ich potrzeby miasto chce pozyskać działkę, na której planuje zbudować plac zabaw i teren rekreacyjny.

Na zamianie działek skorzystają zatem wszystkie strony: miasto, PWiK oraz inwestor, ale także – a może przede wszystkim – mieszkańcy Gliwic, którzy dzięki takiej decyzji zyskają nie tylko nowe miejsce spotkań, ale także plac zabaw i przestrzeń do rekreacji. 

Uchwała w sprawie zamiany działek ma zostać podjęta przez gliwickich radnych podczas najbliższej Sesji Rady Miasta, 15 czerwca.

Wieża ciśnień Wieża ciśnień Wieża ciśnień Wieża ciśnień i zbiornik