Aktualności | Mieszkanie+ po gliwicku. Miejskie „m” do wynajęcia!

Mieszkanie+ po gliwicku. Miejskie „m” do wynajęcia!

fot. UM w Gliwicach

Mieszkanie+ po gliwicku. Miejskie „m” do wynajęcia!

Opublikowane: 02.10.2023 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

Do 10 listopada można składać wnioski na wynajem mieszkań komunalnych w nowych budynkach wzniesionych przy ul. Górnej i Dworskiej oraz Zbożowej. Do dyspozycji mieszkańców przygotowano łącznie 87 lokali mieszkalnych w standardzie „pod klucz” i o zróżnicowanym metrażu.

W budynku przy ul. Górnej, realizowanym w programie „Mieszkanie+ po gliwicku” w ramach ostatniego, III etapu inwestycji dofinansowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, powstaje 18 mieszkań do wynajmu: 7 jednopokojowych o powierzchni od 31,57 m2 do 37,63 m2 oraz 11 dwupokojowych, od 37,52 m2 do 53,73 m2. Jedno mieszkanie przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Budynek, w którego otoczeniu znajdziemy m.in. siłownię pod chmurką, ławki i parking zewnętrzny, wyposażono w windę oraz podziemny garaż z 15 miejscami postojowymi. Obiekt będzie ogrzewany ciepłem systemowym z miejskiej sieci ciepłowniczej.

W budynku znajdującym się na tworzonym osiedlu mieszkaniowym przy ul. Dworskiej do wynajmu w ramach programu „Mieszkanie+ po gliwicku” przeznaczonych jest 35 lokali – od jedno- do trzypokojowych, o powierzchni od około 33 m2 do 67 m2 . Jedno mieszkanie, pozbawione barier architektonicznych, przygotowane będzie stricte pod kątem osób z niepełnosprawnością. Budynek oznaczony numerem 10F, w którego otoczeniu nie brakuje zieleni i terenów rekreacyjnych, wyposażono w windę, podłączono go również do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Do wynajmu w ramach „Mieszkania+ po gliwicku” w dwóch gotowych już budynkach komunalnych przy ul. Zbożowej 9–9A–9B oraz przy ul. Zbożowej 9C–9D, zlokalizowanych w sąsiedztwie ul. Dworskiej, pozostały jeszcze 34 dwupokojowe mieszkania, pomalowane i w pełni wykończone, o powierzchni od ok. 50 m2 do ok. 60 m2. Wszystkie są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Do dyspozycji przyszłych lokatorów są m.in. funkcjonalne komórki lokatorskie przynależące do każdego mieszkania, a także pomieszczenia wspólnego użytku, takie jak suszarnia, wózkownia i rowerownia. 

Atutem lokalizacji w rejonie ul. Zbożowej i Dworskiej jest zielone otoczenie, kolorowy plac zabaw dla dzieci, bliskość przystanków miejskiej komunikacji autobusowej („Gliwice Świętojańska”, „Gliwice Toszecka”) i Szkoły Podstawowej nr 20 oraz zjazdu w drogę krajową nr 88. Dodatkowo, z myślą o rodzinach z małymi dziećmi, w rejonie ul. Dworskiej zaplanowano budowę nowoczesnego, miejskiego obiektu żłobkowo-przedszkolnego dla ok. 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 150 dzieci w wieku przedszkolnym. 

O czym pamiętać przy naborze?

Zgodnie z obowiązującymi kryteriami naboru zainteresowani najmem mieszkańcy prowadzący gospodarstwo jednoosobowe mogą starać się o lokal z listy metrażowej do 50 m2, prowadzący gospodarstwo dwuosobowe – z listy do 60 m2, natomiast gliwiczanie prowadzący co najmniej trzyosobowe gospodarstwo domowe mogą sięgać po wszystkie lokale z dostępnej listy.

Aby starać się o najem lokum z programu, trzeba m.in. mieszkać na terenie Gliwic, spełniać kryterium dochodowe (szczegóły poniżej), mieć rozliczony podatek dochodowy za dwa ostatnie lata (2021 r., 2022 r. ) w jednym z gliwickich urzędów skarbowych i złożyć we wskazanym terminie kompletny wniosek o zawarcie umowy najmu. W kwestii szczegółowych warunków należy kontaktować się z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, tel. 32/239-12-74.

Kryterium dochodowe – średni miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę:
dla gospodarstwa jednoosobowego – od 3971,11 zł do 5559,54 zł na osobę na miesiąc
dla gospodarstwa dwuosobowego – od 2779,78 zł do 4765,32 zł na osobę na miesiąc
dla gospodarstwa trzyosobowego – od 1985,56 zł do 3971,10 zł na osobę na miesiąc
dla gospodarstwa czteroosobowego i większego – od 1588,45 zł do 3176,88 zł na osobę na miesiąc

Formularz wniosku na nowe mieszkania komunalne jest dostępny na stronie internetowej www.zgm-gliwice.pl oraz w Biurze Podawczym Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy placu Inwalidów Wojennych 12, gdzie do 10 listopada można składać dokumenty. (kik)

budynek przy ul. Górnej budynek przy ul. Dworskiej 10F budynki przy ul. Zbożowej 9–9A–9B oraz przy ul. Zbożowej 9C–9D