Aktualności | Centrum Przesiadkowe z nagrodą inżynierów

Centrum Przesiadkowe z nagrodą inżynierów

fot. M. Kołton / UM Gliwice

Centrum Przesiadkowe z nagrodą inżynierów

Opublikowane: 29.09.2023 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego przyznał gliwickiemu Centrum Przesiadkowego nagrodę I stopnia w konkursie „Budowa Roku 2022”. Uroczysta gala wręczenia nagród z udziałem wykonawców tej inwestycji – konsorcjum firm Mostostal Zabrze GPBP SA oraz PRUiM Gliwice – odbyła się 19 września w Warszawie.

Konkurs, organizowany od 23 lat, cieszy się uznaniem środowiska wykonawców i inwestorów. Wyłania i promuje najciekawsze inwestycje zrealizowane w Polsce w danym roku. Zgłoszone obiekty są poddawane trzyetapowej ocenie przez Sąd Konkursowy, który uwzględnia takie kryteria, jak funkcjonalność obiektu, jakość robót, zastosowanie nowoczesnych materiałów i rozwiązań techniczno-technologicznych, organizacja procesu budowlanego, wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu oraz spełnienie wymagań bhp.

Centrum Przesiadkowe – jedna z największych tego typu inwestycji na południu Polski, łącząca transport koleją z liniami autobusów miejskich, metropolitalnych, regionalnych i międzynarodowych – powstawało w latach 2020–2022. Koszt prac wyniósł ok. 200 mln zł, a Miasto Gliwice pozyskało na ten cel ok. 129,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej. W trakcie robót zmodernizowano m.in. dotychczasowy tunel, łączący gliwicki dworzec kolejowy z ulicami Składową i Tarnogórską. Dobudowano do niego odnogę, prowadzącą schodami, ruchomymi chodnikami lub windą do trzech stref naziemnych Centrum Przesiadkowego – rowerowej, ze stanowiskami autobusowymi oraz obsługi pasażerskiej, którą ulokowano w nowoczesnym, przeszklonym budynku głównym. Stworzono od podstaw nowy, wewnętrzny układ drogowy. Całość dostosowano do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami (co zostało docenione przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrodą Lider Dostępności 2023 za jakość zastosowanych rozwiązań oraz dostosowanie do potrzeb wszystkich użytkowników) i uzupełniono całoroczną zielenią. Na terenie kompleksu posadzono m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów oraz ponad 400 pnączy.

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach Centrum Przesiadkowe w Gliwicach Centrum Przesiadkowe w Gliwicach Centrum Przesiadkowe w Gliwicach Centrum Przesiadkowe w Gliwicach