Aktualności | Centrum Przesiadkowe oficjalnie otwarte!

Centrum Przesiadkowe oficjalnie otwarte!

fot. M. Buksa / UM w Gliwicach

Centrum Przesiadkowe oficjalnie otwarte!

Opublikowane: 12.12.2022 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

Z nowego Centrum Przesiadkowego w Gliwicach pasażerowie korzystają od ponad tygodnia. Oficjalne otwarcie kompleksu, z możliwością zajrzenia we wszystkie jego zakamarki i z szeregiem atrakcji dla gliwiczan i mieszkańców okolicznych miejscowości zorganizowano w sobotę 10 grudnia. Wielu uczestników przyjechało tego dnia specjalnie po to, by skorzystać z symulatorów jazdy i zobaczyć kultowe, zabytkowe autobusy. Największe tłumy pojawiły się jednak późnym popołudniem, by posłuchać żywiołowej Sary James.

Gliwickie Centrum Przesiadkowe powstało na dawnych terenach kolejowych po północnej stronie dworca PKP. To jedna z największych tego typu inwestycji na południu Polski, łącząca transport koleją z liniami autobusów miejskich, metropolitalnych i regionalnych, a docelowo też dalekobieżnych i międzynarodowych. Umowę na budowę Centrum Przesiadkowego Miasto Gliwice podpisało w sierpniu 2020 r. W trakcie robót zmodernizowano m.in. dotychczasowy tunel, łączący gliwicki dworzec kolejowy z ulicami Składową i Tarnogórską. Dobudowano do niego odnogę, prowadzącą schodami, ruchomymi chodnikami lub windą do trzech stref naziemnych Centrum Przesiadkowego – rowerowej, ze stanowiskami autobusowymi oraz obsługi pasażerskiej, którą ulokowano w nowoczesnym budynku głównym. Stworzono od podstaw nowy, wewnętrzny układ drogowy. Całość dostosowano do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami i uzupełniono całoroczną zielenią. Na terenie kompleksu posadzono m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów oraz ponad 400 pnączy.

Inwestycję realizowało przez ostatnich 27 miesięcy konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac wyniósł ok. 200 mln zł. Gliwice pozyskały na ten cel ok. 129,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.


Ten potężny projekt sfinansowany z budżetu UE w kwocie ponad 129 milionów złotych z pewnością stanowi odpowiedź na oczekiwania mieszkańców najbardziej zaludnionego polskiego regionu, codziennie korzystających z transportu publicznego. Dzięki usprawnieniu multimodalnego modelu transportu publicznego, Gliwice realizują założenia Europejskiego Zielonego Ładu – ocenia Angela Martinex Sarasola, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. – Ponadto nie umknęła naszej uwadze organizacja Centrum Przesiadkowego, która w znaczący sposób poprawi jakość podróży mieszkańców nie tylko Gliwic, ale i całego Śląska. Jest to namacalnym przykładem na to, że europejska polityka spójności dedykowana jest wszystkim obywatelom Unii Europejskiej – dodaje przedstawicielka Komisja Europejskiej.

Takie inwestycje zmieniają miasto

Dzięki integracji z dworcem kolejowym Centrum Przesiadkowe, skupiające w jednym miejscu liczne linie autobusowe, jest w pełni tego słowa znaczeniu gliwicką bramą na świat. To nowe komunikacyjne serce miasta ma przed sobą ważne zadanie – zależy nam, by mieszkańcy w coraz większym stopniu korzystali z transportu publicznego, a ruch samochodowy, zwłaszcza w centrum Gliwic, był coraz mniejszy – podkreślał podczas sobotniego otwarcia Centrum Przesiadkowego prezydent Gliwic Adam Neumann, dziękując za efekty prac wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację CP.

Przypomniał, że inwestycja ta napotykała po drodze na poważne przeszkody. Przed ośmioma laty miasto po długich i żmudnych negocjacjach kupiło grunt pod budowę Centrum od PKP. Później wystąpiły m.in. problemy z pierwszym projektantem kompleksu, który nie spełnił oczekiwań inwestora i trzeba było wyłonić kolejnego. Liczył się czas, bo Gliwice starały się wówczas o ogromne środki unijne. 

Efekt jest moim zdaniem doskonały. W dotychczas bardzo zaniedbanym miejscu powstał bardzo funkcjonalny i estetyczny obiekt. Co istotniejsze, Centrum Przesiadkowe nie tylko zapewnia komfort podróżnym, ale też umożliwia racjonalne zmiany przebiegu linii autobusowych w mieście, zarówno na etapie ich planowania, jak i wdrażania zmian – ocenił obecny na uroczystości oficjalnego otwarcia CP wieloletni prezydent Gliwic, a obecnie senator Zygmunt Frankiewicz. – Na pewno przełomowym, decydującym momentem dla biegu tej inwestycji było przyjęcie jej do realizacji przez Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Kluczowe było też pozyskanie środków unijnych. Należą się za to ogromne uznanie i podziękowanie m.in. dla obecnego wiceprezydenta Mariusza Śpiewoka, który zajął się tymi kwestiami i prowadził je jeszcze jako dyrektor biura Związku Subregionu Centralnego – dodał Zygmunt Frankiewicz.

Jako mieszkaniec Gliwic bardzo się cieszę, że dzięki tej inwestycji miasto może się rozwijać i być bramą nie tylko na miasta aglomeracji górnośląskiej, ale też bramą na świat, bo linie autobusowe zaproponowane przez metropolię do lotniska w Pyrzowicach otwierają mieszkańcom bardzo szeroką, wręcz globalną perspektywę – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Bardzo ważne jest też wsparcie inwestycyjne wokół Centrum Przesiadkowego, związane m.in. z rozwojem planowanej Kolei Metropolitalnej. Przed kilkoma dniami podpisaliśmy warte ponad 1,5 mld zł umowy na realizację metropolitalnych projektów liniowych dofinansowanych z programu „Kolej Plus”. Dwie z planowanych linii kolejowych będą przebiegały przez Gliwice i korzystając z tych połączeń, będzie można korzystać z bardzo dobrze wykonanego gliwickiego Centrum Przesiadkowego – przypomniał Jarosław Wieczorek. 

Po wystąpieniach gości w budynku głównym obsługi pasażerów CP odsłonięto tablicę pamiątkową. Znalazła się na niej informacja o kosztach inwestycji, źródłach jej finansowania i wykonawcach. 

Atrakcje na oficjalne otwarcie

Od godziny 14.00 na placu przed budynkiem głównym CP trwała prezentacja nowoczesnych „elektryków” i zabytkowych autobusów, także tych przemierzających śląskie trasy jeszcze dwie dekady temu. Wśród nich znalazły się kultowe Ikarusy i Jelcz. Można je było zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale znów jak dawniej zasiąść w dość surowym wnętrzu.

Przygotowano także m.in. symulatory jazdy samochodem i przegubowcem, strefę bezpiecznej jazdy samochodem, stoiska informacyjne, konkursy i warsztaty dla najmłodszych oraz książki na drogę w ramach kilkugodzinnej akcji Miejskiej Biblioteki Publicznej. Blisko 200 osób w czterech grupach z przewodnikiem zaglądało w poszczególne miejsca Centrum Przesiadkowego, zapoznając się z nimi od podszewki.

Atmosferę rozgrzała późnym popołudniem Sara James, gromadząc tłumy rodzin z dziećmi i nastolatków. Zaśpiewała swoje największe przeboje, m.in. „Somebody” czy „Na sam szczyt”. Koncert został sfinansowany przez Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA.
 

otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach