Aktualności | Jak się jeździ po Gliwicach?

Jak się jeździ po Gliwicach?

Jak się jeździ po Gliwicach?

Opublikowane: 16.11.2015 / Sekcja: Express codzienny  Miasto 

W miarę postępu prac przy budowie Drogowej Trasy Średnicowej, kierowcom coraz łatwiej poruszać się po Gliwicach. Jedną z najistotniejszych zmian w ostatnim czasie było otwarcie z początkiem października ul. Zwycięstwa. Jezdnię odtworzono na stropach tunelu, w którym średnicówka przecina ścisłe centrum  miasta.

Pan Mariusz

- Tam, gdzie było zamknięte ulice to wiadomo trudno się jeździło, ale teraz jest fajnie. Jeszcze DTŚkę otworzą dopiero będzie elegancko.

Kierowcom udostępniono też istotny, zamknięty rok temu, fragment układu drogowego.

W związku z tym, że prace przy budowie Drogowej Trasy Średnicowej zmierzają do końca

9 listopada został przywrócony ruch na ul. Śliwki i Orlickiego w obszarze budowy oraz wyjazd z ul. Wybrzeże Armii Krajowej na ul. Śliwki.

Pan Jerzy

- Jest bardzo ładnie zrobione. Jak jeszcze porobią rozjazdy będzie wszystko w porządku.

Zlikwidowanie objazdu odciążyło drogę krajową nr 88. Docelowo ul. Jana Śliwki ma zostać skomunikowana z DTŚ za pomocą czterech łącznic tworzących węzeł drogowy.

Nie tylko budowa Drogowej Trasy Średnicowej dobiega końca. Zmienia się też gliwicka starówka. Od piątku, 6 listopada przejezdna jest ul. Górnych Wałów na całej długości. Zakończyły się tam prace remontowe, które wymusiły zamknięcie odcinka od ul. Wieczorka do ul. Zygmunta Starego.

Pan Mariusz

- Bardzo fajne. Ulice są nowe, można jeździć.

Istotna, przede wszystkim dla poprawy bezpieczeństwa, była budowa ronda u zbiegu ul. Daszyńskiego, Mickiewicza, Kozłowskiej i Sowińskiego.

Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik ZDM

- dotąd to skrzyżowanie pięciowylotowe niektórym kierowcom nastręczało kłopotów. Dochodziło tutaj do różnych zdarzeń drogowych, zatem zapadła decyzja o przebudowie tego skrzyżowania. W tym miejscu powstało rondo. Miejmy nadzieję, że kierowcom usprawni i przede wszystkim umożliwi bezpieczny przejazd, ale to nie jedyna rzecz, która została w tym rejonie wykonana, ponieważ równolegle z toczącą się przebudową skrzyżowania Daszyńskiego, Sowińskiego Kozłowska, Mickiewicza, została przebudowana ul. Radiowa. W tym miejscu pojawiły się miejsca postojowe (sztuk 30 w tym 3 dla osób niepełnosprawnych). Przy okazji tych wszystkich prac przebudowano skwer, który znajduje się dokładnie pomiędzy rondem a ul. Radiową.

Pani Krystyna

- Jestem bardzo zadowolona. No i w sumie jest o wiele lepiej. To rondo daje dużo. Dla naszego bezpieczeństwa o wiele lepiej.

Wiele zmieniło się też w sąsiedztwie cmentarza lipowego.

Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik ZDM

- Remont ul. Poniatowskiego, remont nawierzchni jezdni i remont chodników, pewnie co bardzo ważne i najbardziej cieszy kierowców to to, że pojawiły się nowe miejsca postojowe. Tutaj uwaga- zmienił się sposób parkowania z równoległego na skośny tak, aby jak najwięcej kierowców mogło swój samochód pozostawić (zwłaszcza, że to rejon cmentarza lipowego, więc miejsce dosyć często odwiedzane). Zmieniła się także organizacja ruchu. Jest umożliwiony w tej chwili przejazd z ul. Okrzei w ul. Czarnieckiego. Wcześniej nie było to możliwe, chociażby ze względów bezpieczeństwa.

Pan Jerzy

- Bardzo dobrze się teraz jeździ. Pootwierali drogi, ronda także nie ma utrudnień.

Pani Elżbieta

- czuje się to. Już teraz jest ponoć Jana Śliwki otwarta także myślę, że idzie ku lepszemu.