Aktualności | Gliwice w globalnym wyścigu o dobro naszej planety

Gliwice w globalnym wyścigu o dobro naszej planety

fot. materiały organizatora

Gliwice w globalnym wyścigu o dobro naszej planety

Opublikowane: 31.10.2022 / Sekcja: Ekologia  Miasto 

24 godziny, ponad 100 pomysłów na minutę, kilkudziesięciu uczestników i kilkunastu ekspertów – wszystko po to, by wspólnie wypracować jak najlepsze rozwiązania na miarę prawdziwej „Metropolii Zero Waste”. Podczas globalnego Climathonu 2022 w ponad 140 miastach na świecie studenci prześcigali się w pomysłach na najbardziej efektywne sposoby wykorzystania odpadów – w trosce o środowisko naturalne. W tym roku gospodarzem polskiej edycji wydarzenia były Gliwice.

III Metropolitalny Climathon zorganizowany wspólnie przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i Fundację Fortis pro Nobis odbył się w czwartek i piątek (27–28 października) w Centrum Ochrony Środowiska i Klimatu Politechniki Śląskiej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia była „Gospodarka obiegu zamkniętego. Recykling w mieście. Metropolia zero waste”. 

Podczas 24-godzinnego wyścigu kreatywności studenci z całej Polski – zespołowo (w grupach do 5 osób) lub indywidualnie – opracowywali modele i prototypy sposobów na ekologiczne gospodarowanie odpadami. Proponowane przez nich pomysły mogły mieć charakter rozwiązania technologicznego, społecznej innowacji, propozycji działań edukacyjnych lub  usprawnienia o charakterze organizacyjnym. Rywalizacja trwała równolegle w ponad 140 miastach na świecie.W twórczej pracy uczestników wspierali tzw. „mentorzy”, w gronie których znaleźli się m.in. naukowcy, eksperci i przedsiębiorcy aktywnie angażujący się w działania na rzecz ochrony środowiska. Studenci mogli konsultować z nimi poszczególne etapy realizacji swoich projektów.
W natłoku zajęć… i pomysłów nie zabrakło też chwili na odpoczynek. W przerwach od pracy uczestnicy mogli wziąć udział w kreatywnych warsztatach, wysłuchać inspirujących rozmów z ekspertami, zrelaksować się przy dźwiękach klimatycznego koncertu, poćwiczyć jogę lub po prostu zdrzemnąć się przed kolejnym dniem wyzwań.

W ramach ostatniego etapu rywalizacji przedstawiciele każdego z zespołów zaprezentowali swoje projekty przed 5-osobowym jury, które – podobnie jak w poprzednich edycjach – wybrało trzy najlepsze prace. 

Nagroda główna trafiła do twórców projektu „on repeat” – Macieja Gila, Aleksandry Kozik, Carlosa Bravo i Sophie Welsch. Zwycięskie rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do osób uczestniczących w wymianach studenckich. „On repeat” to propozycja skoncentrowana na budowaniu świadomej społeczności za pomocą spotkań, podczas których studenci kończący uczestnictwo w programie Erasmus+ mogą dzielić się z nowymi uczestnikami przedmiotami, które nie będą już im potrzebne. W ten sposób kolejne rzeczy będą otrzymywały nowe życie, a studenci rozpoczynający swoją przygodę za granicą będą mieli szansę stworzyć świadomą społeczność wrażliwą na wykorzystywanie istniejących zasobów i ograniczanie konsumpcji.  

Tuż za nim na podium uplasował się „majstrownik”, czyli projekt przestrzeni naprawczo-społecznej Julii Mzyk, Marzeny Pawlus i Urszuli Osolińskiej, a miejsce trzecie zajął pomysł „nie marnuj złotego” autorstwa Rozalii Bernat, Sylwii Stypułkowskiej, Kaliny Kowalewskiej, Natalii Sobolewskiej i Natalii Kobzy skupiający się na pozyskiwaniu i przetwarzaniu odpadów kuchennych w biogazy i energię z wykorzystaniem systemu kaucyjnego.

Autorzy zwycięskich prac otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe oraz bezpłatne wejściówki na tegoroczną edycję międzynarodowego kongresu ekonomicznego „Open Eyes Economy Summit” w Krakowie. Wezmą też udział w profesjonalnym szkoleniu z tworzenia tzw. „pitch deck-ów”, czyli krótkich prezentacji mających przekonać potencjalnego inwestora do finansowego wsparcia danego projektu.

Dla uczestników Metropolitalnego Climathonu cenniejsza niż nagrody może być jednak świadomość, że dzięki ich kreatywności i zespołowej pracy powstały innowacyjne projekty, z których każdy przybliża świat do celu, jakim jest zatrzymanie postępujących zmian klimatycznych. (ml/ap/Fundacja Fortis Pro Nobis/GZM)
 

jury Climathonu 2022 uczestnicy w trakcie prac nad projektami uczestnicy w trakcie prac nad projektami uczestnicy biorą udział w zajęciach jogi