Aktualności | Znamy zwycięzców 5. Start-upu kulturalnego. Padł rekord zgłoszeń

Koncert Velveteve

Fot. archiwum Centrum Kultury Victoria

Znamy zwycięzców 5. Start-upu kulturalnego. Padł rekord zgłoszeń

Opublikowane: 09.04.2025 / Sekcja: Dzieje się  Miasto  Kultura 

Aż 11 projektów zostanie zrealizowanych w ramach 5. Start-upu kulturalnego – programu realizowanego przez miejskie Centrum Kultury Victoria w celu wspierania twórców gliwickiej kultury – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – przy organizacji kreatywnych wydarzeń dla mieszkańców. Ta edycja była rekordowa, bowiem jury wybierało spośród aż 36 nadesłanych pomysłów.

Dzięki programowemu wsparciu miejskiego Centrum Kultury Victoria w wysokości 60 tys. zł gliwiczanie będą mogli skorzystać z ciekawych propozycji spędzania wolnego czasu.

  • Grupa robocza Connection/Połączenie (Karolina Wiśniewska i Jędrzej Foryst) zorganizuje wystawę na temat współczesnej komunikacji. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty – performance, kulinarne oraz tworzenia zinów (autorskich mini czasopism).

  • Monika Krasoń-Przybyła zaprosi mieszkańców do współtworzenia muralu w ramach happeningu „Barwne Miasto”. Pracę poprzedzi spacer edukacyjno-badawczy.

  • Anna Karłowska w projekcie „Dojrzewanie siebie – motanie życia” połączy malarstwo z tradycyjną techniką tworzenia motanek (tradycyjnych słowiańskich laleczek). Pomysł zakłada realizację wystawy w galerii Melina, wernisaż z oprawą muzyczną, oprowadzanie autorskie oraz cykl warsztatów motankowych.

  • Sandra Błajet z Pracowni z Innej Bajki przy pomocy Mobilnej Szkoły Kultury (interaktywnego wózka edukacyjnego) będzie promowała w miejskiej przestrzeni teatr, sztukę i muzykę. Odbiorcami będą najmłodsi gliwiczanie.

  • Panna Lola (Karolina Hoppe), w ramach „Myszkowego Teatr Ilustracji”, zaprosi
    na międzypokoleniowe warsztaty z wykorzystaniem teatru kamishibai (japońskiej techniki korzystającej z plansz z obrazkami i tekstem oraz skrzynki). Tematem przewodnim będą lokalne legendy.

  • Mała Warsztatownia AI zorganizuje warsztaty tworzenia bajek przy użyciu sztucznej inteligencji.

  • Dzięki Fundacji Pełnej Kultury świętować będziemy urodziny ulicy Matejki, podczas których lokalni twórcy zaproszą do udziału w warsztatach, spotkaniach oraz koncercie w przestrzeni gliwickiej Starówki.

  • Marta Zamora przygotuje autorski spektakl „Szarlota” o życiu i roli współczesnych Ślązaczek. Uzupełnieniem projektu będą trzy warsztaty teatralne skierowane do mieszkańców.

  • Grupa nieformalna Stary Cmentarz Żydowski w Gliwicach – Dom Pamięci za zadanie postawiła sobie przybliżenie dziedzictwa Żydów Górnośląskich. W tym celu zorganizuje koncert oraz warsztaty rzeźbiarskie w przestrzeni Starego Cmentarza Żydowskiego.

  • Aktorka teatralna Renata Spinek przygotuje cykl spotkań dla najmłodszych „Niedziela z bajką”.

  • Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne Teatr OFF-ROAD zaprosi mieszkańców do udziału w grze miejskiej „Archiwum GLIX”, inspirowanej historią Gliwic.

Projekt był realizowany we współpracy z BIPROHUT-em – Stacją Gliwice oraz Bankiem Sztuki Gliwice, oferujące uczestnikom swoje przestrzenie na organizację różnorodnych wydarzeń. 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na realizację zaproponowanych przez nich projektów. Natomiast osoby, które chciałyby zgłosić swój pomysł, zachęcamy do śledzenia strony ckvictoria.pl, na której publikowane będą informacje o kolejnej edycji zaplanowanej na wrzesień. Warto pamiętać, że sam udział w projekcie – nawet jeśli pomysł ostatecznie nie zostanie wybrany – to dla twórców szansa na przyszłą współpracę z miejskim Centrum Kultury Victoria. (ml/CKV)