Fot. M. Buksa/UM w Gliwicach
Upamiętniliśmy ofiary Tragedii Górnośląskiej
Opublikowane: 20.01.2025 / Sekcja: Dzieje się MiastoW styczniu 2025 roku obchodzimy 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Na pamiątkę dramatycznych wydarzeń z 1945 roku i w hołdzie ich ofiarom w Gliwicach odbyły się oficjalne uroczystości.
W niedzielę, 19 stycznia, w parku Chopina zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele miasta, w tym prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, a także reprezentanci władz województwa i Europarlamentu, by złożyć kwiaty przy Pomniku Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmu. Upamiętniono wstrząsające wydarzenia z początku 1945 roku, gdy Armia Czerwona wkroczyła na teren Górnego Śląska. Represje, które wówczas spotkały mieszkańców, były ogromne, a przesiedlenia, które przeprowadzono, związane były z licznymi aktami przemocy, zgonami, niehumanitarnymi warunkami transportu, a także rozdzielaniem rodzin.
W intencji ofiar tych dramatycznych wydarzeń – po złożeniu kwiatów – w Katedrze Gliwickiej została odprawiona msza święta. Niedzielne obchody zwieńczył spektakl „Musza Wom coś pedzieć” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II. Uroczystości zostały zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Tragedii Górnośląskiej 1945 Ziemi Gliwickiej i Województwo Śląskie.
O Tragedii Górnośląskiej w Teatrze Miejskim i Muzeum
W związku z 80. rocznicą Tragedii Górnośląskiej specjalny program na najbliższe tygodnie przygotowały też gliwickie instytucje kultury. Teatr Miejski wznowi jeden z najbardziej wstrząsających spektakli o lokalnej historii, czyli „Dziki Wschód”, który zostanie zaprezentowany 25, 26 i 28 stycznia na dużej scenie. Muzeum w Gliwicach zaprasza natomiast 25 stycznia na otwarcie wystawy „45. Rok ostatni, rok pierwszy na Górnym Śląsku”. Na 27 lutego zaplanowano z kolei czytania performatywne przejmujących relacji świadków wkroczenia Armii Czerwonej do Gliwic w styczniu 1945 roku w wykonaniu aktorów gliwickiego teatru, a 2 lutego odbędą się obchody w Ostropie. Więcej na muzeum.gliwice.pl. (bb)