
Czy znasz historię Gliwic? Publikacja o Wilczym Gardle już do bezpłatnego pobrania
Opublikowane: 17.07.2025 / Sekcja: Dzieje się Miasto KulturaKsiążka „Wilcze Gardło. Od Wilka do Paryżewa” to swoista biografia obecnej dzielnicy Gliwic – Wilczego Gardła. Pozwala poznać jej ciekawe dzieje, wyjątkową architekturę i losy mieszkańców. To wszystko w szerokim kontekście historyczno-kulturowym. Publikacja została udostępniona bezpłatnie na stronie internetowej gliwickiego Muzeum.
Publikacja to zwieńczenie kilkuletniego projektu naukowo-badawczego, prowadzonego przez Dział Etnografii i Antropologii Miasta Muzeum w Gliwicach. Stanowi katalog i uzupełnienie prezentowanej kilka miesięcy temu muzealnej wystawy o tym samym tytule. Udostępnienie książki w internecie to dobra wiadomość w szczególności dla tych, którym nie udało się już dostać wersji drukowanej, ale także dla wszystkich zainteresowanych odkrywaniem historii Gliwic.
Książka jest do pobrania bezpłatnie na stronie muzeum.gliwice.pl
Opowieści towarzyszą zdjęcia – historyczne i współczesne – oraz dokumenty, które udało się zebrać dzięki intensywnej kwerendzie archiwalnej i terenowej. „Publikacja jest jednocześnie próbą uchwycenia Wilczego Gardła nie wyłącznie w chwytliwych fragmentach, jak to często do tej pory czyniono, głównie na potrzeby tekstów prasowych jako tajemniczej osady dla nazistów czy ekscentrycznej enklawy francuskich reemigrantów. Prezentacja dzisiejszej dzielnicy Gliwic w szerokim kontekście historyczno-kulturowym, w odniesieniu do jej losów przed- i powojennych, pozwala przyjąć popularną w badaniach współczesnych przestrzeni miejskich interpretację – postrzegać Wilcze Gardło jako tekst. Tekst, który być może składa się z różnych rozdziałów, ale nadal zachowuje ciągłość narracji, nawet jeżeli historia miejsca zawiera wiele dramatycznych zwrotów akcji. Jest to próba przywrócenia ciągłości opowieści, którą przerwała – powszechna wobec terenów tzw. Ziem Odzyskanych – polityka pamięci z czasów PRL, zacierająca ślady poniemieckości. Jednocześnie to zachęta do konfrontacji z tzw. trudnym dziedzictwem, obejmującym kontrowersyjne tematy związane z ideologią III Rzeszy, widocznym m.in. w obrazie architektonicznym Górnego Śląska” – pisze we wstępie książki jej pomysłodawczyni, redaktorka i współautorka, Marta Paszko (kierowniczka Działu Etnografii i Antropologii Miasta w gliwickim Muzeum).
Zrealizowano w ramach projektu dofinansowanego z programu rządowego „Wspieranie działań muzealnych”, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Całkowity koszt zadania na lata 2024–2025 to 95 600 zł, z czego dofinansowanie MKiDN stanowi 71 500 zł.
(Muzeum w Gliwicach/al)