Strefa przyciąga kolejnych inwestorów

Dodano: 29.09.2016 / Sekcja:

fot. Axeon Press Event

Przybywa firm w strefie ekonomicznej w Gliwicach. Johnson Matthey Battery Systems przeniosła się do strefy z ul. Portowej. Inwestycje w podstrefie zapowiadają również Erae Poland i Ceramo.

W połowie października w strefie ekonomicznej w Gliwicach oficjalnie zostanie otwarta nowa inwestycja wiodącego dostawcy litowo-jonowych systemów zasilania – firmy Johnson Matthey Battery Systems. Oficjalne otwarcie jeszcze przed nami, ale w zakładach przy ul. Einsteina praca wre od kilku tygodni. Firma wybudowała nowoczesne hale produkcyjne o powierzchni 4,5 tys. m2, magazyny, laboratoria oraz pomieszczenia biurowe o łącznej powierzchni 12,5 tys. m2. Firma bierze pod uwagę dalszą rozbudowę o kolejne 7,5 tys. m2. Firma zatrudnia obecnie około 600 osób. W ciągu najbliższych miesięcy liczba pracowników zwiększy się do 700.

W Gliwicach bardzo dobrze nam się inwestuje. Szczególnie jesteśmy zadowoleni z lokalizacji w strefie ekonomicznej, która bardzo dobrze funkcjonuje. Cieszy nas też bliskość Politechniki Śląskiej i możliwość nawiązania ewentualnej współpracy – mówi Maciej Nawrocki, dyrektor zakładu Johnson Matthey Battery Systems w Gliwicach.

Firma Johnson Matthey Battery Systems dostarcza indywidualne rozwiązania dla elektrycznych rowerów, elektronarzędzi, narzędzi medycznych, a także pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Przetwarza 50 milionów ogniw litowo-jonowych rocznie dostarczając dwa i pół miliona baterii na globalny rynek. Johnson Matthey Battery Systems jest częścią Johnson Matthey Plc., międzynarodowej firmy specjalizującej się w produkcji zaawansowanych materiałów chemicznych działającej na rynku międzynarodowym od ponad 200 lat. Firma Johnson Matthey Battery Systems jest obecna w Gliwicach w 1999 r. Początkowo funkcjonowała jako MAZ, od 2009 r. do 2012 r. jako AXEON, obecnie jako Johnson Mattery Battery Systems.

 

Kolejne firmy, które  zapowiadają inwestycje w Strefie Ekonomicznej w Gliwicach to spółka  Erae Poland oraz Ceramo.

Erae Poland działa w branży motoryzacyjnej. W Gliwicach ma zamiar produkować moduły klimatyzacji samochodowych. Spółka zamierza w tym celu dzierżawić halę produkcyjną (od dewelopera, firmy Goldman) przy ul. Eiffela w Gliwicach. Zarząd spółki podaje, że utworzy co najmniej 40 nowych miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne nie będą mniejsze niż 45 mln złotych.

Kolejny podmiot, który zainwestuje w Strefie Ekonomicznej w Gliwicach to spółka Ceramo, działająca w branży budowlanej. Firma kupiła działkę przy ul. Wyczółkowskiego w Gliwicach z myślą o wybudowaniu hali produkcyjnej. Ceramo planuje zainwestować w przedsięwzięcie 12,5 mln złotych oraz zatrudnić dodatkowych sześciu pracowników. Firma zajmuje się produkcją materiałów dla budownictwa (m.in. betonów, kruszyw i zapraw ogniotrwałych).

Obecnie w Strefie Ekonomicznej w Gliwicach działa 65 przedsiębiorstw, które zatrudniają ok. 17 tys. osób. (mf/pm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking