Firma Wielton otworzyła biuro projektowe w Parku Naukowo-Technologicznym „Technopark Gliwice”. To największy w Polsce i jeden z wiodących w Europie producent naczep i przyczep, a także zabudów na samochody ciężarowe.
Odbiorcami oferty Wielton są firmy logistyczne, budowlane, produkcyjne i dystrybucyjne w kraju oraz zagraniczni dealerzy pojazdów ciężarowych i naczep – w szczególności z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Norwegii, Węgier, Litwy, Łotwy, Czech, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Estonii, Niemiec, Austrii, Francji, Holandii, Słowenii oraz Serbii. Spółka w ciągu dwóch lat planuje osiągnąć trzecią pozycję w Europie – poprzez zakup francuskiej firmy „Fruehauf”, zakup aktywów i rodzimych marek we Włoszech od CIR, budowę Centrum Badań i Rozwoju oraz uruchomieniu biura projektowego w Gliwicach. Te działania mają pozwolić na ekspansje na rynki Europy Zachodniej w Afryce, Azji oraz na Bliskim Wschodzie.
Firma doceniła potencjał Gliwic, w tym zwłaszcza współpracę z kadrą konstruktorską z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej oraz możliwość transferu innowacyjnych technologii do biznesu. Biuro projektowe w Parku Naukowo-Technologicznym „Technopark Gliwice” otworzyła w czerwcu. – Zależy nam na współpracy z nauką i efektywnym przekuwaniu wiedzy teoretycznej w praktyczną – podkreśla Mariusz Golec, prezes zarządu Wielton SA. – Współpracując z Politechniką Śląską, będziemy w kontakcie z młodą, twórczą kadrą inżynierską. Chcielibyśmy, aby do naszego zespołu trafiło wielu zdolnych inżynierów. Odzew na nasze oferty pracy jest bardzo duży – dodaje Piotr Kowalski, dyrektor ds. innowacji Wielton SA.
Spółka od lat rozwija własną myśl technologiczną i wprowadza nowości techniczne. W lutym otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego, może więc działać jako jednostka naukowa i finansować prace badawczo-rozwojowe ze środków zewnętrznych, m.in. z funduszy unijnych oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Współpraca z Politechniką Śląską dotyczy nie tylko biura projektowego.
W roku akademickim 2015/2016 pod patronatem Wieltonu zostanie uruchomiona nowa specjalizacja: Konstruowanie Mechatronicznych Układów Mobilnych. – Z tej współpracy dla uczelni będą wynikać wymierne korzyści. Przede wszystkim naszym celem jest kształcenie inżynierów dla przemysłu zaawansowanych technologii. Im więcej studenci mają kontaktu z tymi technologiami podczas studiów, tym lepiej są przystosowani do swojej pracy zawodowej – mówi Arkadiusz Mężyk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.
fot.J.Pleszyniak
Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” mieści się przy ul. Konarskiego. Został utworzony przez miasto Gliwice, Politechnikę Śląską oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. W nowoczesnym budynku skupia firmy reprezentujące wysoki poziom technologiczny – zarówno nowo powstałe, jak i mające już ugruntowaną pozycję w swojej branży. Zainteresowanie wynajęciem tu pomieszczeń jest duże, więc powstał już kolejny obiekt. (al)
#PolskaDolinaKrzemowa