Więcej przestrzeni dla nowych technologii

Dodano: 27.08.2015 / Sekcja:
nowy budynek Technoparku

fot. Z.Daniec

Kreatywnych i dobrze rokujących firm w Gliwicach nie brakuje. Dlatego gliwicki Technopark zwiększa możliwości ich wsparcia. W nowym budynku, który stanął przy ul. Konarskiego, rozpoczął działalność Inkubator Przedsiębiorczości.

Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” został utworzony w 2004 roku przez miasto Gliwice, Politechnikę Śląską oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ma za zadanie współtworzyć i promować nowoczesne firmy technologiczne. Umożliwia też transfer innowacyjnych pomysłów opracowanych na Politechnice Śląskiej do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Pierwszy budynek jest już zapełniony, ale potencjał gliwickich firm wciąż rośnie. Dlatego wzniesiono drugi budynek – Inkubator Przedsiębiorczości. Jego budowa trwała nieco ponad rok i pochłonęła ok. 5 mln zł, z czego część stanowiło dofinansowanie unijne.

Nową przestrzeń już zasiedlili lokatorzy. Na co mogą liczyć? Przede wszystkim na wynajem pomieszczeń na preferencyjnych warunkach. Do dyspozycji firm, które są w początkowej fazie rozwoju (tzw. start-upów) oraz pozostałych, ze szczególnym naciskiem na te, które działają w branży IT i ICT są pomieszczenia biurowe liczące od 20 m2 do 60 m2 – w sumie 1000 m2 w dogodnej lokalizacji, w bezpośrednim sąsiedztwie Politechniki.

W Inkubatorze znajdują się też laboratoria komputerowe, wspólna kuchnia, pokój spotkań oraz przestrzeń do wspólnej pracy, w której można wynająć stanowiska biurowe (tzw. strefa co-workingowa). – Po trzech latach pracowania w hałasie, gdzie było 60 osób,  szukałem takiej przestrzeni jak ta – mówi Piotr Pasich z firmy x-Team. – Bardzo fajnie mi się tu pracuje, chociaż nowy budynek dopiero zapełnia się ludźmi.

W ofercie dla inkubowanych firm są też usługi o charakterze doradczym, szkolenia, networking i wsparcie biznesowe. – Od kilku lat intensywnie współpracujemy z polskimi uczelniami, w tym z Politechniką Śląską, więc jej bliskość była jednym z czynników, który zdecydował o wyborze tej lokalizacji. Technopark to środowisko stymulujące kreatywność, a to bardzo nam odpowiada – podkreśla Wojciech Król z DelKro Financial Consulting.

Jak informuje dyrekcja Technoparku, w nowym budynku  wszystkie biura są już zajęte. Więcej o Inkubatorze Przedsiębiorczości można przeczytać na stronie www.technopark.gliwice.pl w zakładce „Inkubator”.

#PolskaDolinaKrzemowa

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking