Pora na... lotnisko!

Dodano: 29.03.2016 / Sekcja:

fot. A.Witwicki

Po zakończeniu budowy Drogowej Trasy Średnicowej, znajdującej się na finiszu modernizacji gliwickiego dworca kolejowego, przyszła pora na lotnisko. Za 19 mln zł miasto chce rozbudować lotnisko, które obecnie jest wykorzystywane do celów sportowych.

W pobliżu funkcjonują trzy bardzo łatwo dostępne, duże lotniska: w Pyrzowicach, w Balicach i pod Ostrawą. Gliwice nie zamierzają z nimi konkurować. To gliwickie, po rozbudowie, ma służyć inwestorom jako baza dla lotów biznesowych, sportowych i małego ruchu cargo.

Lotnisko gliwickiego aeroklubu ma swoje atuty: jest świetnie zlokalizowane, niedaleko skrzyżowania autostrad A1i A4, ma odpowiednio dużą powierzchnię i jest dobrze przygotowane do tzw. general aviation czyli publicznego transportu lotniczego na małą skalę.

- Na tego typu usługi jest spore zapotrzebowanie, szczególnie tu, w Gliwicach, gdzie jest mnóstwo firm, które z takich usług korzystają. Mamy też warunki, żeby w takim kierunku się rozwijać – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Obecnie lotnisko dysponuje jedynie trawiastym pasem startowym, z którego nie da się korzystać przy złej pogodzie. Zakładany zakres prac obejmuje wybudowanie utwardzonego pasa i  drogi startowej, dróg kołowania, płyty postojowej, kontenerowej stacji paliw, hangarów postojowych i postojowo – obsługowych, parkingów i dróg dojazdowych wraz z niezbędną infrastrukturą w zakresie odwodnienia, zasilania w wodę i energetycznego.

Wymagania dotyczące tego typu lotnisk nie są takie, jak w przypadku  dużych portów lotniczych, stąd  nakłady na dostosowanie do nowych funkcji są zdecydowanie mniejsze. Planowana kwota inwestycji to 19 mln zł. Na ten rok zaplanowano prace o wartości 2,7 mln zł, na dwa kolejne – po 8 mln zł. Lotnisko ma być gotowe do 2018 r.

W tej chwili prowadzone są prace związane z podziałem geodezyjnym. W efekcie, miasto Gliwice przejmie na własność  tę część gruntów, na której będzie inwestycja realizowana.  

Pieniądze na realizację inwestycji pochodzić będą z miejskiego budżetu,  a realizować ją będzie Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju. Obecnie trwa postępowania przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawcy dokumentacji. Dokumentacja ma być gotowa na przełomie roku.

- Otwarcie lotniska w Gliwicach dla ruchu biznesowego z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności miasta i stanowić będzie uzupełnienie dla lotniska w Pyrzowicach, a razem z nim będzie ważnym elementem systemu transportowego województwa śląskiego – podsumowuje prezydent Frankiewicz.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking