"Nasza" Astra

Dodano: 09.09.2015 / Sekcja:

Pod koniec września w gliwickiej fabryce Opla ruszy produkcja nowej Astry piątej generacji. Samochód będzie kompaktowy i przystosowany do miejskich warunków. Będzie też wyposażony w innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Astra to nie tylko większy komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale również gliwicki wkład w zwiększenie eksportu samochodów produkowanych w Polsce i wzrost zysków w branży motoryzacyjnej. To także impuls dla Gliwic – Opel zwiększa zatrudnienie i stymuluje rozwój gospodarczy.

Astra będzie bardziej przestronna, a jednocześnie bardziej kompaktowa od swoich poprzedników. Pojazd będzie o 5 cm krótszy i, w zależności od wersji, nawet o 200 kg lżejszy. To oznacza oszczędność paliwa oraz łatwiejsze manewrowanie i parkowanie w miejskich warunkach. Astra V będzie też wyposażona w tzw. osobistego opiekuna kierowcy OnStar, system który m.in. w razie potrzeby powiadomi odpowiednie służby o konieczności niesienia pomocy kierowcy. W Astrze pojawi się też najnowsza wersja systemu multimedialnego IntelliLink i inteligentne matrycowe reflektory LED IntelliLux®. Opatentowane przez firmę Opel reflektory umożliwiają korzystanie ze świateł drogowych bez oślepiania innych kierowców.

Produkcja w Gliwicach ruszy pod koniec września. Na polskim rynku auto pojawi się w październiku, a na eksport trafi w listopadzie. Produkcja spowoduje wzrost sprzedaży nie tylko w gliwickiej fabryce, ale w całej polskiej branży motoryzacyjnej.

Jestem pozytywnie zdziwiony wzrostem sprzedaży Opla w Polsce. Przodujemy pod względem sprzedaży indywidualnej. W tym roku wyprodukujemy powyżej 160 tys. samochodów. To oznacza wzrost produkcji o 80% w porównaniu do roku ubiegłego. Przyczyni się do tego oczywiście produkcja nowej Astry, ale też otwarcie linii produkcyjnej kabrioletu Cascada, który trafi na rynek amerykański jako Biuick. Również rok 2016 zapowiada się bardzo dobrze, sprzedaż znacznie przekroczy 160 tys. egzemplarzy – prognozuje Andrzej Korpak, dyrektor gliwickiej fabryki Opla.

Sprzedaż Opla w Polsce wzrasta rocznie o 20%, tj. o 300 tys. nowych samochodów.

Potencjał jest jednak znacznie większy i oscyluje w granicach 600 tys. Będziemy kupować coraz więcej nowych samochodów, ponieważ jesteśmy coraz zamożniejsi. Polski rynek pod względem zakupu nowych samochodów znacznie przewyższa inne kraje europejskie – mówi Andrzej Korpak.

Udział gliwickiego Opla pod względem sprzedaży samochodów na polskim rynku wynosi 48%. Z gliwickiej fabryki na krajowy rynek trafia rocznie około 2%  samochodów. Na eksport z kolei około 98%.

Opel był pierwszą fabryką, która pojawiła się w gliwickiej podstrefie. Działalność produkcyjną w Gliwicach spółka General Motors Poland rozpoczęła w październiku 1998 roku. Fabryka jest jednym z najnowocześniejszych zakładów koncernu na świecie. Od 1997 do 2000 r. podania o prace w gliwickim Oplu złożyło 34 tys. osób. W styczniu 2000 r. liczba pracowników przekroczyła 2 tys. W 2005 r. rozbudowano zakład, a w kwietniu 2015 r. z linii montażowej zjechał 2 mln samochód. Obecnie Opel to nie tylko potęga branży motoryzacyjnej, ale również dobry pracodawca. W General Motors Manufacturing w Polsce zatrudnionych jest już 4 tys. osób. W związku z produkcją nowej Astry, w styczniu w gliwickim Oplu ponownie zwiększono zatrudnienie i uruchomiono trzecią zmianę.

Przyszłość wygląda dobrze. Planujemy uruchomienie seryjnej produkcji Astry, produkcję kabrioletu na rynek amerykański, a w 2018 r. otwarcie nowej fabryki silników w Tychach – mówi Andrzej Korpak.(mf)

Nowa Astra jest elegancka i mniejsza od swojej poprzedniczki. Jest kompaktowa, zwrotna i dobrze trzyma się drogi. Świetnie sprawdza się w warunkach miejskich. Fot. C GM Company

Wnętrze Astry będzie bardziej przestronne. Odległość między pierwszym a drugim rzędem foteli została zwiększona o 1,5 centymetra. Astra V jest nie tylko komfortowa, ale też wyposażona w rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo pasażerów. Opatentowane przez firmę Opel reflektory umożliwiają korzystanie ze świateł drogowych bez oślepiania innych kierowców. Dzięki współpracy z przednią kamerą Opel Eye, przy prędkości 80 km/h obiekty na poboczu drogi stają się widoczne dla kierowcy z odległości o 30–40 metrów większej niż w przypadku samochodu z tradycyjnymi reflektorami halogenowymi lub ksenonowymi. Daje to kierowcy około 1,5 sekundy więcej czasu na reakcję.

 

W 2009 roku z linii montażowej gliwickiego Opla zjechała poprzedniczka Astry V generacji – stylowa Astra IV. Fot. A. Witwicki.

/fot. K. Krzemiński/

Gliwicka fabryka powstała w Gliwicach w 1998 roku. To pierwszy i jak dotychczas największy zakład w gliwickiej podstrefie ekonomicznej. Tylko w tym roku z taśmy montażowej ma zjechać 160 tys. samochodów. Pracuje nad tym 4 tys. osób. Fot. K. Krzemiński.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking