Typ zawartości: Aktualności

25 czerwca Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach organizuje dzień otwarty Stacji Uzdatniania Wody. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się, co dzieje się z wodą zmagazynowaną głęboko pod ziemią, zanim trafi do naszych domów.

Typ zawartości: Aktualności

Gliwice intensywnie się zazieleniają. Od początku roku nasadzono kilka tysięcy drzew, krzewów i bylin. Tworzone są też zielone ekrany, trwa akcja odbrukowywania ulic i wprowadzania zieleni w miejscach, w których do tej pory jej nie było. Dzięki temu tworzone są nowe zielone przestrzenie, a miasto wygląda pięknie. Nowe rośliny nie tylko zdobią, ale też przyczyniają się do większej absorbcji wody opadowej, spowalniając zmiany klimatu, dają też cień i wpływają na obniżenie temperatury w mieście. Przed nami kolejne nasadzenia.

Typ zawartości: Aktualności

Rowerem, hulajnogą, autem, a może komunikacją miejską? 15 czerwca możliwości różnych środków transportu w godzinach porannego szczytu sprawdzali Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, radny miejski Marcin Kiełpiński, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Sośnica Jerzy Zieleń, dziennikarze oraz przedstawiciele inicjatora tej niecodziennej akcji – Gliwickiej Rady Rowerowej. Trasa wyścigu wiodła z Sośnicy do centrum Gliwic.

Typ zawartości: Aktualności

Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów ukończyło kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców Gliwic i ochrony środowiska. Przy ul. Rybnickiej 199B powstała m.in. nowoczesna, ekologiczna oczyszczalnia odcieków składowiskowych, pozwalająca na odzysk wody, a także pobudzenie produkcji biogazu i – w konsekwencji – wytworzenie energii elektrycznej. Dzięki zastosowanym technologiom procesy zachodzące w oczyszczalni są bezpieczne dla natury, a bezwartościowy początkowo odciek staje się surowcem wtórnym – cennym zasobem do powtórnego użycia przez przedsiębiorstwo. Tak właśnie działa gospodarka obiegu zamkniętego!

Typ zawartości: Aktualności

Obecnie rowerzyści mają do dyspozycji w Gliwicach ponad 124 km tras i dróg rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych. Nie wszystkie są ze sobą bezpośrednio powiązane – brakuje jeszcze wielu odcinków, które uzupełniłyby system komunikacji rowerowej i połączyły poszczególne dzielnice ze śródmieściem. Aby to zmienić i sprawnie zrealizować, miasto sięga po różne formy dofinansowania. Niedawno na rozbudowę infrastruktury pieszo-rowerowej pozyskało ponad 42 mln zł.

Typ zawartości: Aktualności

Stado owiec zamieszkało w pobliżu ul. Rybnickiej w Gliwicach. Zwierzęta pasą się na zrekultywowanych terenach składowiska odpadów, „koszą” trawę, z powodzeniem zastępują kosiarki spalinowe i przyczyniają się do intensywniejszego zazieleniania tego obszaru.

Typ zawartości: Aktualności

Na gliwickim Rynku sadzone są nowe drzewa – w sumie pojawi się tu 11 platanów klonolistnych. Wraz z niską zielenią oraz nowymi elementami małej architektury upiększą tę wyjątkową historyczną przestrzeń i będą sprzyjać odpoczynkowi.

Typ zawartości: Aktualności

Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych w Gliwicach będą od lipca gromadzić bioodpady do odbioru tylko w kubłach wielokrotnego użytku, a nie w jednorazowych workach plastikowych. Wpłynie to na ochronę środowiska naturalnego, a bioodpady będą skuteczniej przetwarzane i w większej ilości przekazywane do dalszego wykorzystania. 

Typ zawartości: Aktualności

Z każdym słonecznym dniem zmienia się i pięknieje zielony skwer nad Drogową Trasą Średnicową w Gliwicach. Po rearanżacji stał się wielobarwną, zróżnicowaną przestrzenią do wypoczynku, która cieszy oczy spacerujących.

Typ zawartości: Aktualności

Gliwicka odsłona ogólnopolskiej akcji „Czyste, Zielone Miasta” Stowarzyszenia Program Czysta Polska spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dziękujemy wszystkim, którzy 15 maja byli eko i dołożyli swoją cegiełkę do tego, by Gliwice były czyste i zielone!