Aktualności | Straż Miejska w walce ze smogiem

Straż Miejska w walce ze smogiem

Fot. SM Gliwice

Straż Miejska w walce ze smogiem

Opublikowane: 13.11.2023 / Sekcja: Ekologia  Miasto 

Nowoczesny samochód elektryczny, mobilne laboratorium do analizy zanieczyszczeń powietrza i kamera termowizyjna – to sprzęt, który gliwicka Straż Miejska zyskała dzięki środkom z konkursu „Inicjatywa Antysmogowa”, organizowanego w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza w województwie śląskim. 

Celem konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” jest ograniczanie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców regionu. Dotacja dla Gliwic wyniosła niemal 160 tys. zł. Środki miasto przeznaczyło na zakup nowoczesnego sprzętu dla Straży Miejskiej, która czuwa nad jakością powietrza w naszym mieście, m.in. poprzez Eko-Patrole przeprowadzające kontrole domowych źródeł ciepła na terenie gminy. 

Strażników wspomoże teraz m.in. kupiony za niemal 115 tys. zł samochód elektryczny, który umożliwi funkcjonariuszom bardziej zrównoważony i ekologiczny transport. W przeciwieństwie do tradycyjnych pojazdów spalinowych nie emituje on bowiem szkodliwych spalin, które przyczyniają się do powstawania miejskiego smogu i emisji gazów cieplarnianych.

Kolejnym zakupem w ramach dotacji jest analizator pyłu zawieszonego w powietrzu, którego koszt wyniósł niemal 29 tys. zł. To przenośne urządzenie służące do analizy zanieczyszczeń powietrza, pozwalające na dokładniejsze śledzenie stanu atmosfery w czasie rzeczywistym.  Pomoże strażnikom m.in. w identyfikowaniu źródeł zanieczyszczeń – a co za tym idzie – w ograniczaniu niskiej emisji. Bieżące pomiary powietrza pozwolą na wzmożenie kontroli w dzielnicach, w których stężenie zanieczyszczeń jest większe niż innych częściach miasta. Sprzęt ułatwi także szybką weryfikację zgłoszeń mieszkańców, którzy nie zawsze potrafią wskazać dokładne miejsce emisji zanieczyszczeń. Funkcjonariusze będą mogli również monitorować efekty działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości powietrza w Gliwicach. W ubiegłym tygodniu pomiary zostały wykonane we wszystkich gliwickich dzielnicach – w żadnej z nich nie stwierdzono nieprawidłowości.

Nowe sprzęty umożliwią gliwickiej Straży Miejskiej jeszcze sprawniejsze reagowanie na zgłoszenia z zakresu ochrony środowiska, których od początku 2023 roku wpłynęło łącznie 2040. 

W ramach dotacji zakupiono także wartą około 16 tys. zł kamerę termowizyjną umożliwiającą przede wszystkim prewencyjne przeszukiwanie określonych obszarów oraz budynków pod kątem osób bezdomnych. Jest to szczególnie ważne w miejscach, w których pobyt zagraża życiu, np. podczas mroźnych dni. Dodatkowo kamera pozwoli na wykazanie, czy urządzenia grzewcze na terenie nieruchomości (kominki, ogrzewacze wolnostojące tzw. kozy czy piece kaflowe) były używane przed kontrolą strażników.

Dodatkowo ze środków rezerwy majątkowej gliwicka jednostka kupiła dron o wartości prawie 90 tys. zł służący do monitorowania zanieczyszczeń powietrza. 

O skuteczności działań gliwickich strażników świadczy m.in. przyznanie Gliwicom przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego 2. miejsca w regionie pod kątem realizacji kontroli i ograniczania niskiej emisji. (ml/SM Gliwice)

Strażnik miejski podczas badania stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu Nowy samochód elektryczny Straży Miejskiej w Gliwicach Strażnik miejski podczas używania kamery termowizyjnej Widok z kamery termowizyjnej