Aktualności | #ZieloneGliwice Kocimiętki, trzcinniki, zawilce, róże…

#ZieloneGliwice Kocimiętki, trzcinniki, zawilce, róże…

fot. M. Foltyn / UM w Gliwicach

#ZieloneGliwice Kocimiętki, trzcinniki, zawilce, róże…

Opublikowane: 25.05.2023 / Sekcja: Miasto 

… sadzone są obecnie na przebudowywanym placu przed dworcem PKP. Ich kompozycje uzupełnią wkrótce jeżówki i bylice. Do kwietnych rabat trafi łącznie niemal 3200 okazów.

Na placu dworcowym powstaje w tej chwili sześć rabat. Centralnym punktem czterech są drzewa – platany klonolistne, a dwie pozostałe to królestwo niskiej, kwitnącej roślinności. Posadzimy tam w sumie 120 miskantów, 1300 kocimiętek, 210 bylic, 328 róży, 440 jeżówek, 550 trzcinników i 348 zawilców – wylicza Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Jedenaście posadzonych już platanów – po pięć i sześć w szpalerze, z obu stron głównego traktu wiodącego do hali dworcowej – rośnie w gruncie, w specjalnych modułach antykompresyjnych. O ich wzrost zadba montowany obecnie specjalny system nawadniania. – Aby podkreślić walory miejskich drzew, zostaną one również efektownie podświetlone – zdradza Jadwiga Jagiełło-Stiborska. 

Dwanaście kolejnych platanów posadzonych zostanie w sąsiedztwie powstającej obecnie fontanny z 20 wodotryskami. Nie nastąpi to jednak wcześniej, jak przy finiszu tych prac.

rabaty tworzone przed dworcem rabaty tworzone przed dworcem